لینک های دسترسی

Breaking News

نگاۀ اجمالی به سقوط داعش در شرق میانه


باوجود تشدید فشار در برابر داعش در عراق و سوریه، نفوذ روز افزون این گروه هنوز هم محسوس میباشد

در حالی که چند روز دیگر به پایان سال ٢٠١٧مباقی مانده است، گروۀ خود خواندۀ دولت اسلامی یا داعش در عراق و سوریه در حال ازبین رفتن است.

عملیات دوامدار نیروهای دولتی عراق و نیروهای ائتلاف در سوریه با حمایت حملات هوایی علیۀ این گروه جریان دارد.

در حالی که مقامات در عراق و سوریه در جنگ علیۀ داعش اعلام پیروزی می کنند، اما ایالات متحده و متحدان آن هشدار می دهند که این جنگ هنوز خاتمه نیافته است.

گروۀ داعش در ماۀ جنوری با حمله بر یک کلپ شبانه در شهر استانبول در ترکیه، سال ٢٠١٧ را با خونریزی آغاز کرد. در حملۀ استانبول، ٣٩ نفر کشته شد.

اما در آن زمان، این گروه با یک وضعیت متفاوت در عراق روبرو بود. با تشدید عملیات نظامی نیروهای عراق، تندروان داعش آرام آرام در حالی فرار بودند.

در عین حال، این گروه با واکنش تند در سایر جهان اسلام نیز مواجه شد-تونسی ها در اعتراض به بازگشت شورشیان، به جاده ها برآمدند.

در ایالات متحده نیز پس از روی کار آمدن حکومت جدید، رئیس جمهور دونالد ترمپ هشدار داد که گروۀ داعش و گروه های مشابۀ آن با نابودی مواجه خواهند شد.

به عنوان بخشی از تلاش گسترده، ایالات متحده همچنان سعی کرد تا برای نخستین بار نیروهای دموکراتیک سوریه را بخاطر مبارزه با تندروان داعش، با وسایل پیشرفته تجهیز کند.

باوجود تشدید فشار در عراق و سوریه، نفوذ روز افزون داعش در گوشه های دیگر جهان هنوز احساس میشد. در ماۀ فبروری، یک فرد مسلح و طرفدار داعش بر نگهبانان یک موزیم در شهر پاریس حمله ور شد.

این گروه همچنان حمله بر یک کلیسا در شهر اسکندریۀ کشور مصر را ادعا کرد. در حمله بر کلیسای موسوم به "پام سندی" ده ها تن کشته شد.

در طول سال ٢٠١٧، کشورهای افغانستان و پاکستان نیز از گزند گروۀ داعش در امان نبودند. تندروان این گروه با راه اندازی یک حمله بر شفاخانۀ نظامی سردار محمد داود خان در کابل، بیش از سی تن را کشتند.

پس از افزایش فعالیت این گروه در افغانستان، ایالات متحده بزرگترین بم غیر اتمی را بر مواضع داعش در ولایت ننگرهار پرتاب کرد.

در ماۀ جولای، خلافت خود خواندۀ گروۀ داعش در یک حالت متزلزل قرار گرفت و پس از چندین ماه جنگ با نیروهای عراقی، این گروه شهر مرکزی موصل در عراق را از دست داد.

سه ماه پس از فرار از موصل، این گروه شهر رقه در سوریه را نیز به نیروهای سوری سپرد.

در ماۀ اکتوبر، این گروه با یک شکست دیگر در کشور فلپین روبرو شد. تندروان داعش برای تصرف شهر مراوی آن کشور حدود پنج ماه با نیروهای فلپین جنگید که در نهایت به ناکامی این گروه انجامید.

باوجود آن که گروۀ داعش نقاط تحت کنترول خود و تعداد زیاد از تندروان خود را از دست داد، اما دسترسی این گروه با انجام حملات در شهرهای استکهام، پاریس، بارسلونا و پاریس محسوس بود.

نگاۀ اجمالی به سقوط داعش در شرق میانه
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

XS
SM
MD
LG