لینک های دسترسی

Breaking News

بحث کانگرس امریکا روی قطع کمک با فلسطین


کانگرس ایالات متحده امریکا
اعضای کانگرس ایالات متحده امریکا روی قطع میلیون ها دالر کمک به مقامات فلسطینی بحث و غورمی کنند.

اعضای کانگرس ایالات متحده امریکا روی قطع میلیون ها دالر کمک به مقامات فلسطینی بحث و غورمی کنند. این مباحثات زمانی آغاز شد که گفتگو های صلح میان اسرائیل و فلسطین متوقف شد.

با وجود سفرهای متعدد جان کری، وزیرخارجه ایالات متحده امریکا، گفتگو های نه ماهه صلح میان اسرائیل و فلسطینیان ماه گذشته با بن بست مواجه شد.

فلسطینی ها روی ادامه اعمار مسکونه های یهودی در کرانه غرب خشمگین بودند و اسرائیلی ها گفتگو ها را نسبت تصمیم ادارۀ فلسطینی به خاطر ائتلاف با حماس به تعلیق در آوردند.

گروه حماس، که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، صد ها راکت بر اسرائیل شلیک کرده است اما با این حال، رهبران فلسطینی اصرار دارند که مذاکرات تعلیق یافتۀ صلح می تواند ادامه یابد.

اما بسیاری از اعضای کانگرس، مانند ایلینا راستیتین، نمایند ه جمهوریخواه، در این مورد مشکوک اند.

او میگوید " ما برنامه های صلح داریم که بدون کدام نتیجه مثبت از هم پاشید و طرفین را حتی به بی اعتمادی بیشتر رو به رو ساخت."
ایالات متحده امریکا هر ساله صدها میلیون دالر به فلسطینی ها در کرانه غربی کمک می کند، اما به دلیل توافق آشتی فتح با حماس، کانگرس ایالات متحده امریکا در نظر دارد تا این مساعدت ها را متوقف سازد.

تدد دیچ، از حزب دموکرات در کانگرس میگوید " هر حکومت که در آن گروه دهشت افگن حماس شامل آن باشد ، از کمک های ایالات متحده امریکا مستفید نخواهند شد. »

وی می افزاید قانون روشن است و کانگرس امریکا اجازه نخواهد داد تا کمک های این کشور به حکومتی که در آن گروه های دهشت افگن چون حماس شامل آن باشد ، سرازیر شود.

اما تحلیلگران استدلال می کنند که همکاری با حماس در برای برگزاری انتخابات دموکراتیک در غزه ، نیاز مبرم است.

رابرت فسلریک تحیلیگر در مسائل شرق میانه میگوید " اگر ما خواستار تغیرات در رهبری استیم و واقعیا می خواهیم تا تغیرات در رهبری دموکراتیک باشد، پس ما نیاز داریم تا موجودیت گروهی را درک کنیم که دهشت افگن عنوان می شود."

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در جریان این ماه از اسرائیل بازدید کرد و از تعهد امریکا در زمینه امنیت به آن کشور را اطمینان داد.

فلسطینی ها می گویند با وجود توقف در مذاکرات صلح، حمایت ایالات متحده از اسرائیل ادامه دارد.

یوسف منیر، مدیر اجرائیی یک مرکز فلسطینی در زمینه میگوید " کمک های اقتصادی ایالات متحده برای اسرائیل بدون وقفه ادامه دارد، حمایت دیپلماتیک امریکا از اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد و در کمک نظامی ایالات متحده به اسرائیل تغیر نیآمده است."

درین میان خانم رائیس در جریان سفرش از کمک ٥٠٠ میلیون دالر در بخش سیستم دفاع راکتی اسرائیل خبر داد، اما برعکس، قانونگذاران امریکایی در آینده بسیار نزدیک روی قطع کمک ها به فلسطین رایگیری خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG