لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیۀ اروپا برای آیندۀ سیاسی سوریه تصمیم می گیرد


وزیران خارجه اتحادیه اروپا از حملات هوایی روسیه بر مخالفان حکومت سوریه انتقاد کردند

روسیه به خاطر آغاز حملات هوایی در سوریه علیه گروه های مخالف حکومت بشارالاسد، نه تندروان گروه دولت اسلامی با انتقادات کشور های غربی روبرو شده است.

فدریکا موگارینی، رئیس مشی خارجی اتحادیه اروپا قبل از آغاز اجلاس وزیران خارجۀ آن اتحادیه در لوگزامبورگ گفت که حملات نظامی روسیه در سوریه تحول توأم با نگرانی است.

موگارینی گفت که اتحادیه اروپا، روسیه و ایالات متحده در سوریه با درنظر داشت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و چارچوب کاری این سازمان، با هم در مبارزه علیه گروه های دهشت افگن نظر مشترک دارند اما در عملکرد آنها در سوریه باید هماهنگی وجود داشته باشد، درغیر آن این کار بسیار خطرناک از نظر نظامی است.

فدریکا موگارینی، حملات هوایی روسیه را در سوریه نگران کننده خوانده است.
فدریکا موگارینی، حملات هوایی روسیه را در سوریه نگران کننده خوانده است.

رئیس مشی خارجی اتحادیه اروپا اظهار امیدواری نمود که اجلاس وزیران خارجه آن اتحادیه بتواند پروسه راه حل سیاسی سوریه را سرعت بخشد. او اضافه کرد که درین پروسه کسانی که در جنگ و انتقال قدرت در سوریه نقش دارند، باید درنظر گرفته شوند، و نتیجه آن باید ازجانب جامعه بین المللی، منطقه و به خصوص مردم سوریه نهایی گردد.

قبل از اجلاس اتحادیه اروپا وزیر خارجه بریتانیا نیز در اظهاراتی گفت که کشور های غربی می توانند در قسمت انتقال قدرت از بشار الأسد نرم ترعمل کنند، اما آنها حملات روسیه علیه مخالفین حکومت بشارالاسد را محکوم میکنند.

اما وزیر خارجه آلمان وضعیت جنگ را در سوریه بدون تغییر خوانده و گفت جنگ هرروز جان ده ها تن را میگیرد و پیشنهاد نمود که روسیه و ایالات متحده باید همکاری نمایند.

در حالیکه عملکرد روسیه در سوریه مورد انتقاد رهبران غرب قرار گرفته است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز شنبه در مصاحبه با تلویزیون روسی در مسکو گفت که عملیات نظامی در سوریه برای ثبات حکومت قانونی سوریه است تا شرایط مناسب برای راه حل سیاسی مهیا گردد.

همچنان باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده شام یکشنبه در برنامه شصت دقیقه سی بی اس گفت که دخالت نظامی روسیه در سوریه برای حفظ حکومت سوریه است.

رئیس جمهور اوباما گفت که از آغاز این عملیات وی مشکوک بوده و انتظار عملکرد متفاوتی را داشت. آقای اوباما همچنان گفت تا زمانیکه بشارالاسد قدرت را بدست دارد بسیار مشکل است که آزادیخواهان سوری بتوانند به مبارزه شان علیه افراطی گرایان ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG