لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور فرانسه در مورد خواست‌ معترضان تصمیم ‌می‌گیرد


سخنگوی حکومت فرانسه گفت یک روز بعد از اعتراضات خشن مظاهره کنندگان مسمی به "واسکت زردها" امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه قرار است در اوایل هفته جاری تصمیم عمده یی را اعلام کند. اما او جزئیاتی درباره زمان و موضوع مورد اعلام ارائه نکرد.

متحدین ارشد مکرون روز جمعه گفته بودند که رئیس جمهور در هفته آینده سخنرانی خواهد کرد. مکرون از بلند بردن مالیات تیل دست کشید اما این اقدام در پایان دادن جنبش اعتراض واسکت زرد ها ناکام بود. آنها مالیات کمتر، بلند بردن دستمزد، و مزیت های بهتر بازنشستگی را تقاضا دارند.

محبوبیت امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به پایین ترین سطح خود رسیده است. برخی از مظاهره چیان واسکت زردها می خواهند با حکومت مذاکره کنند. سایرین انقلاب می خواهند. این جنبش رهبر واضحی ندارد – و برای اکنون تقاضای شان واضح نیست.

درگیری "واسکت زردها" با پولیس

معترضین ضد حکومتی موسوم به "واسکت زردها" با پولیس ضد شورش در پاریس به روز شنبه درگیر شدند، موترها را آتش زدند، و به فروشگاه ها و رستوران ها آسیب رساندند. پولیس نیز از گاز اشک آور و موترهای آب پاش برای متفرق کردن معترضین استفاده کرد.

این مظاهرات وسیع در اعتراض به تصمیم بلند بردن مالیات تیل در این کشور بود. با تداوم این اعتراضات خواست های معترضین نیز بیشتر شده است.

اولیویر گلد فارب، معترض واسکت زرد گفت "ما با این معاش مان زندگی نمی توانیم، ما قبل از ختم هر ماه پول معیشت مان تمام می شود. و طبقه کارگر و متوسط به نسبت کسانی که عاید بیشتر دارند، مالیات بیشتر می پردازند."

یک معترض دیگر گفت "این یک مظاهره صلح آمیز است. برای ادامه صلح آمیز این اقدام ما خواهان تغییر رژیم استیم، این چیزی است که ما به آن توافق کردیم. این خواسته اکثر مردم و هر کسی است. ما دیگر آنها را نمی خواهیم. آنها دیگر اعتباری ندارند."

هوگو، مظاهره چی واسکت زرد گفت "ما به سیستمی اعتراض داریم که کارا نیست، اما این کار من نیست که بگویم این کار شود یا آن کشور نشود. این کار سیاستمداران مسلکی است. ما پیام می فرستیم که این سیستم دیگر کار نمی کند. همین حالا کاری به سرعت انجام دهید.

نظر سنجی ها حمایت عامه از این معترضین واسکت زرد ها را بلند نشان می دهد. الیان دابیگنی یک عابر پیاده است می گوید او نگرانی این معترضین را درک می کند.

الیان دابیگنی یک عابر پیاده گفت "اما من همچنین در کار در ماداگاسکار دخیل استم، و می دانم که مردم آنجا چگونه زندگی می کنند. و در مقایسه با آن می توانم بگویم که وضع فرانسوی ها خراب است."

در همین حال، هزاران فرانسوی دیگر در یک اعتراض بسیار متفاوت که اتخاذ اقدامات بیشتر در مبارزه با تغیر اقلیم بود روز شنبه در سراسر فرانسه به راهپیمایی پرداختند. در برخی موارد، معترضین واسکت زردها نیز به این مظاهرات پیوستند.

XS
SM
MD
LG