لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: در مذاکرات با طالبان هیچ آجندای شخصی ندارم


زلمی خلیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به انتقادهای تند حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، گفته است که در مذاکرات با طالبان هیچ آجندای شخصی ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان اخیرا در جریان سفرش به واشنگتن گفته بود که آقای خلیلزاد در پی منافع شخصی خود است و می‌خواهد با "مشروعیت‌زدایی" از حکومت افغانستان، قدرت را تصاحب کند.

وزارت خارجه امریکا این اظهارات را غیرقابل قبول خواند و گفت که حمله به آقای خلیلزاد، حمله به وزارت خارجه امریکا است.

اما آقای خلیلزاد که برای نخستین بار نسبت به این اظهارات واکنش نشان می‌داد، در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که تنها مسولیت او به نمایندگی از دولت امریکا، کمک به تامین صلح در افغانستان است.

او گفت: "می‌خواهم به مردم افغانستان اطمینان بدهم که من کدام پروگرام (برنامه) شخصی برای خود در افغانستان ندارم."

او افزود: "تنها هدف من این است که مسوول هستم از سوی حکومت امریکا، به نمایندگی از امریکا، برای آوردن صلح در افغانستان کمک کنم؛ صلحی که به نفع امریکا باشد، از نگاه عدم موجودیت خطر در آینده از خاک افغانستان برای امریکا."

گفتگوهای پشت درهای بستۀ آقای خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر، نگرانی‌ها و شک و تردیدهایی را در میان برخی حلقات سیاسی کابل در مورد نوعیت این گفتگوها بوجود آورده است.

دولت افغانستان تا حالا هیچ حضوری در این گفتگوها نداشته است و نمایندگان طالبان گفته اند که حاضر نیستند با حکومت مورد حمایت امریکا گفتگو کنند.

با این حال، مقامات امریکایی می‌گویند که آنچه با طالبان صحبت می‌کنند، مواردی است که با مسایل امریکا ربط دارد و هیچ قصدی برای نمایندگی از دولت افغانستان در این گفتگوها ندارند.

سفیر امریکا اخیرا در گفتگویی با شماری از خبرنگاران در کابل گفت که امریکا در پی جاگزینی حکومت افغانستان نیست و تاکید کرد که تا گفتگوهای بین‌الافغانی و نیز آتش‌بس سراسری در افغانستان تامین نشده، هیچ توافقی با طالبان نهایی نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG