لینک های دسترسی

Breaking News

ارتباط چای و قهوه با افزایش ابتلا به سرطان شش


گفته می‌شود مصرف قهوه فواید زیادی برای سلامت انسان دارد، مثل طول عمر، کاهش خطر ابتلا به افسردگی، پیشگیری از سکته قلبی، و حتا برخی از سرطان‌ها.

اما یافته‌های پژوهش تازه‌ای که در ژورنال طبی لایف ساینس نشر شده، نشان داده است که امکان دارد قهوه برای سلامت انسان مضر نیز باشد و نوشیدن دو پیاله یا بیشتر قهوه یا چای در روز، سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان شش شود.

در پژوهش جدید، گروهی از پژوهشگران بین المللی، اطلاعات داده شده از ۱۷ مطالعۀ جداگانه را که شامل ۱.۲ میلیون شرکت کننده از امریکا و آسیا بود، مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

نیم افراد شامل در این پژوهش همزمان با مصرف چای و قهوه، سگرت نیز دود می‌کردند، اما نصف دیگر عادت به سگرت نداشتند. آنان برای هشت و نیم سال زیر نظر پژوهشگران بودند. در طول این مدت بیش از ۲۰۵۰۰ نفر به سرطان شش مبتلا شدند.

دانشمندان پی بردند که افرادی که عادت به سگرت نداشتند و روز دو گیلاس یا بیشتر قهوه می‌نوشیدند، ۴۱ درصد و افراد که به همین اندازه چای می‌نوشیدند ۳۷ درصد بیشتر از کسانی که قهوه و چای نمی‌نوشیدند، در معرض خطر ابتلا به سرطان شش قرار داشتند.

هرچند پیش از این پژوهش‌های دیگر از موثریت چای برای جلوگیری از ابتلا به بیماری گلوکوما یا آب سیاه چشم خبر داده و به همین سان، نوشیدن قهوه برای کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها از جمله سرطان پستان موثر عنوان شده بود.

XS
SM
MD
LG