لینک های دسترسی

Breaking News

مخالفت صدراعظم سریلانکا با اعدام: 'باید مدنی رفتار کنیم'


صدراعظم سریلانکا با تصمیم رییس جمهور این کشور در مورد اجرای حکم اعدام قاچاق‌بران مواد مخدر مخالفت کرده و گفته است که نیاز است سریلانکا در برخورد با مسله جرایم، "رفتار مدنی" اختیار کند.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر رانیل ویکرماسینگهـ، صدراعظم سریلانکا منتشر شده، آمده است که در نظر دارد مخالفت خود را با اجرای حکم اعدام، با اعضای کابینه، رییس جمهور و نیز رییس پارلمان آن کشور مطرح کند.

او در اعلامیۀ خود گفته است: "متاسفانه حالا پیشنهادهایی در مورد اجرای حکم اعدام مطرح شده است که تضاد با پالیسی‌های حزب ما قرار دارد."

صدراعظم سریلانکا افزوده: "نیاز است تا ما به عنوان یک کشور، رفتار مدنی اختیار کنیم. در نظر داریم روی این موضوع بحث کنیم، چون افکار عامه نیز در مخالفت با مجازات اعدام قرار دارد."

رییس جمهور سریلانکا هفته گذشته حکم اعدام چهار نفر را که به قاچاق مواد مخدر مجرم شناخته شده بودند، تایید کرد و گفت که حکم اعدام آن‌ها بزودی اجرا خواهد شد.

همزمان با این، دولت سریلانکا اعلام کرد که در نظر دارد دو مامور ویژۀ اجرای حکم اعدام استخدام کند.

این در حالی است که در ۴۳ سال اخیر، هیچ کسی در سریلانکا اعدام نشده است. اما رییس جمهور این کشور گفته که تصمیم او برای بازگرداندن حکم اعدام، تلاشی برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر است.

با این حال، گروه‌های مختلف، از جمله نهادهای حقوق بشری و سران دینی در سریلانکا، خواستار ممنوعیت اجرای حکم اعدام شده اند.

رییس جمهور کنونی سریلانکا، در انتخابات سال ۲۰۱۵ با حمایت حزب صدراعظم این کشور به پیروزی رسید، اما روابط آن‌ها بعدتر به وخامت گرایید.

XS
SM
MD
LG