لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان خواستار اشتراک طالبان در انتخابات افغانستان شد


عمران خان، صدراعظم پاکستان گفته است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید "همه‌شمول بوده و طالبان نیز در آن اشتراک داشته باشند."

آقای خان که در جریان سفرش به واشنگتن، در انستتیوت صلح امریکا سخنرانی می‌کرد گفت که در بازگشت به پاکستان، در نظر دارد با نمایندگان طالبان دیدار کرده و آن‌ها را به گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان تشویق کند.

او گفت: "طالبان می‌خواستند چند ماه پیش با من دیدار کنند. از آنجایی که من همیشه گفته بودم که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد، در میان طالبان به شکلی از اعتبار برخوردارم. اما دولت افغانستان نمی‌خواست که من با آن‌ها دیدار کنم. حالا، پس از صحبت با رییس جمهور ترمپ و رییس جمهور غنی، با طالبان دیدار خواهم کرد و تلاش می‌کنم تا آن‌ها را به گفتگو با دولت افغانستان تشویق کنم."

آقای خان افزود: "انتخابات افغانستان باید همه‌شمول باشد تا طالبان نیز بتوانند در آن اشتراک کنند."

صدراعظم پاکستان تاکید کرد که او همیشه طرفدار پایان جنگ افغانستان از طریق گفتگو بوده و از رییس جمهور ترمپ برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان قدردانی کرد.

آقای خان گفت: "خدا را شکر برای رییس جمهور ترمپ، که در نبود او، جنگ (افغانستان) می‌توانست برای ۱۹ سال دیگر نیز ادامه یابد."

عمران خان در سال ۱۳۹۱، جنگ طالبان در افغانستان را از دیدگاه قانون اسلامی توجیه کرده بود و گفته بود "آنانی که در افغانستان علیه اشغالگران خارجی جنگ می کنند، جهاد می کنند."

'مداخله در افغانستان زیان ماست'

صدراعظم پاکستان گفت که یکی از تفاوت‌های اصلی سیاست‌های او به عنوان صدراعظم پاکستان، در تاکید به عدم مداخله در امور افغانستان است.

آقای خان گفت که مداخله پاکستان در امور افغانستان، به زیان پاکستان است.

او افزود: "میان سیاست‌های اردوی پاکستان و دولت من، هیچ تفاوتی وجود ندارد. ما حس می‌کنیم که هرگز نباید در امور افغانستان مداخله کنیم و بگذاریم خودشان تصمیم بگیرند. اردوی پاکستان از این موضع‌گیری ما حمایت می‌کند."

حکومت افغانستان همواره پاکستان را به آموزش، تمویل و تجهیز گروه های دهشت افگنی متهم کرده و گفته است که این گروه‌ها در پاکستان پناهگاه داشته و حملات شان را در آن کشور طرح‌ریزی کرده و در افغانستان عملی می‌کنند.

اما پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده و خود را قربانی حملات گروه‌های دهشت عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG