لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: پاکستان و افغانستان تضمین کنند که تهدیدی به یکی‌دیگر نیستند


زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که پاکستان و افغانستان باید تضمین کنند که از خاک این دو کشور علیه یکی دیگر استفاده نمی‌شود.

آقای خلیلزاد این اظهارات را در پایان سفرش به اسلام‌آباد، در صفحه تویتر خود نوشته است.

او در جریان این سفر دو روزه، با عمران خان، صدراعظم، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه و قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان دیدار کرده است.

آقای خلیلزاد در تویتر خود نوشته است: "صلح نیازمند تضمین از جانب افغانستان و پاکستان مبنی بر این است که خاک هیچ کشوری برای تهدید کشور دیگر استفاده نمی‌شود. این تضمین، علاوه بر یک توافق همه‌جانبه بین‌الافغانی، زمینه را برای افزایش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و توسعه فراهم خواهد کرد."

در گذشته، افغانستان و پاکستان هر دو یکی دیگر را به پناه دادن به گروه‌های تروریستی متهم کرده و این گروه‌ها را مسوول ناامنی‌ها در کشورهایشان دانسته اند.

دولت افغانستان، بارها از امریکا خواسته است که به پاکستان در زمینه آنچه که حمایت از گروه‌های تروریستی می‌خواند فشار بیاورد. با این حال، این نخستین بار است که یک مقام ارشد امریکایی، از نیاز تضمین هر دو کشور برای عدم استفاده از خاک این کشورها علیه یکی‌دیگر حرف می‌زند.

آقای خلیلزاد در پایان سفرش به پاکستان، رهسپار دوحه شده است؛ جایی که انتظار می‌رود در هشتمین دور مذاکراتش با نمایندگان طالبان، توافق با این گروه را نهایی کند.

XS
SM
MD
LG