لینک های دسترسی

Breaking News

مقام امریکایی: لازم است استقلال کاری کمیسیون انتخابات حفظ شود


در آستانۀ اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، یک دپلومات ارشد امریکایی گفته است که لازم است استقلال کمیسیون مستقل انتخابات حفظ شده و این نهاد بتواند به دور از هر گونه فشار و مداخله به کارش ادامه دهد.

الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی از دو روز گذشته در کابل بسر می‌برد و با مقامات دولت وحدت ملی، به شمول اشرف غنی و عبدالله عبدالله و نیز روسای کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان دیدار کرده است.

خانم ویلز در نشستی در سفارت امریکا در کابل گفت: "در دیدار با رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله، رییس اجرایی، و نیز اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی، تاکید کردم که افغان‌های که زندگی خود را برای رای‌دهی به خطر انداختند، شایستگی یک روند شفاف را دارند."

او افزود: "من هم‌چنین تاکید کردم که کمیسیون مستقل انتخابات بتواند کار خود را در استقلال و بدون فشار و مداخله انجام بدهد."

این مقام وزارت خارجه امریکا هم‌چنین گفته است که کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان باید اطلاعات موجود از پیشرفت‌های کاری خود را در اختیار مردم افغانستان قرار دهند تا به نگرانی‌ها در مورد احتمال تقلب و خلاف‌رفتاری پایان داده شود.

خانم ویلز گفت: "این در برگیرندۀ اطلاعات در مورد تعداد مشخص مراکز رای‌دهی می‌شود که در روز انتخابات مسدود بودند و نیز توضیح دلایل مسدود بودن شان."

خانم ویلز افزوده که از تاکید کمیسیون انتخابات روی پالیسی شان در مورد اینکه تنها آرای دارای اطلاعات بایومتریک حساب خواهد شد، استقبال می‌کند.

انتظار می‌رود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن در ۱۶ عقرب اعلام شود؛ اما مقامات کمیسیون انتخابات احتمال تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی را رد نکرده اند.

XS
SM
MD
LG