لینک های دسترسی

Breaking News

اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان به تعویق افتاد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را که قرار بود روز شنبه (۱۹ اکتوبر – ۲۷ میزان) اعلام شود، به تعویق انداخته است.

میرزا محمد حق‌پرست، سخنگوی این کمیسیون به صدای امریکا گفت که مشخص کردن آرای دارای اطلاعات بایومتریک به زمان بیشتری نیاز دارد و به این اساس، نتایج ابتدایی نیز با تاخیر اعلام خواهد شد.

تا هنوز مقامات این کمیسیون تاریخ جدیدی را برای اعلام نتایج ابتدایی مشخص نکرده اند.

آقای حق‌پرست گفت که براساس تصمیم جدید، قرار است آرای موجود در دو هزار دستگاه بایومتریک که قبلأ قرنطین شده بود، به سرور مرکزی منتقل شود.

او گفت: "کمیسیون فعلأ مصروف جداسازی آرای سیاه و سفید و همچنان برنامه تطبیقی است. همچنان در ارتباط به آرای بایومتریکی و غیر بایومتریکی. و همچنان بایومتریک‌های که از طرف کمیسیون قرنطین شده بود، مشکلات تخنیکی که داشت که دو هزار بایومتریک بود، در مورد آن هم تصمیم گرفته شده که معلومات دو هزار بایومتریک به سرور مرکزی انتقال شود."

در همین حال، نهادهای ناظر از طولانی شدن روند رسیدگی به آرا با توجه به شکایاتی که وجود دارد، نگران اند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به صدای امریکا گفت: "اگر در معلومات محلاتی که در بایومتریک ثبت شده و در کاغذها است، تفاوت دیده شود، این برای کمیسیون فصل جدید کار خواهد بود. آنها باید به ولایات بروند صندوق‌ها را در آنجا بررسی کنند و برگه‌های نتایج جدید را ایجاد کنند که بار دیگر پروسس شود."

عزیز رفیعی، رییس مجتمع نهادهای جامعه مدنی افغانستان نیز به صدای امریکا گفت که اگر تعویق اعلام نتایج به شفافیت روند کمک کند، اقدام به جا است.

او گفت: "ما طولانی شدن پروسه را بخاطر شفافیت قابل تایید می‌دانیم اما اگر این بنا بر برنامه‌های دستکاری در مسایل باشد، خیلی خطرناک است و عواقب ناگوار دارد."

به گفته نهادهای ناظر، به دلیل این که دو انتخابات قبلی افغانستان سبب ایجاد چالش‌های جدی شده بود، کمیسیون انتخابات در رابطه به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری شش میزان و چگونگی رسیدگی به آرا باید از احتیاط بیشتر کار گیرد.

XS
SM
MD
LG