لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: هیچ دستوری برای کاهش نیرو در افغانستان داده نشده است


مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که هیچ دستوری برای کاهش سربازان امریکایی در افغانستان صادر نکرده است.

این اظهارات بدنبال آن ابراز می‌شود که رسانه‌های امریکایی خبر دادند که قرار است دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، برنامۀ کاهش سربازان امریکایی در افغانستان را همین هفته اعلام کند.

لندسی گراهام، سناتور امریکایی نیز در جریان سفر به افغانستان گفت که قرار است تعداد سربازان امریکایی در افغانستان از ۱۲ هزار، به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده شود.

همزمان با اظهارات آقای اسپر که گفته هنوز دستوری در این زمینه داده نشده، یک سخنگوی اردوی امریکا نیز به صدای امریکا گفته است که هنوز هیچ چارچوب زمانی برای کاهش نیروها ترتیب داده نشده است.

این سخنگو در نامه‌ای به صدای امریکا نوشته است: "ما نسبت به ماموریت حمایت قاطع و نسبت به شرکای افغان خود کاملا متعهد استیم. تمرکز کامل ما روی این هدف کلیدی پابرجاست که اطمینان حاصل کنیم افغانستان بار دیگر به پناهگاهی برای تروریزم که بتواند ایالات متحده، متحدان و یا منافع ما را تهدید کند، بدل نشود."

مسله کاهش سربازان امریکایی در افغانستان، از بحث‌های کلیدی در گفتگوهای امریکا با نمایندگان گروه طالبان بوده است. این مذاکرات پس از یک توقف نسبتا طولانی که به دستور رییس جمهور ترمپ انجام شد، بار دیگر از سر گرفته شده است.

روز گذشته، ریاست جمهوری افغانستان گفت که یکی از اهداف سفر لندسی گراهام، سناتور امریکایی به کابل، بررسی وضعیت افغانستان برای "چگونگی کاهش مسوولانۀ نیروهای امریکایی" بوده است.

XS
SM
MD
LG