لینک های دسترسی

Breaking News

مشاور امنیت ملی ایالات متحده به عربستان سعودی می‌رود


آرشیف

قرار است که جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، هفتۀ آینده برای دیدار با مقام‌های عربستان سعودی به ریاض، پایتخت آن کشور، سفر کند.

مشاور امنیت ملی امریکا، روز پنجشنبه چهارم می (۱۴ ثور) گفت که در این سفر با نمایندگان هند و امارات متحده عرب نیز دیدار خواهد کرد و در مورد موضوعات مربوط به شمول همکاری دهلی نو و کشورهای حوزه خلیج گفتگو خواهد کرد.

سولیوان یکشنبه هفتۀ آینده عازم عربستان سعودی می‌شود. اگرچه خود او نگفته است که با چه کسی در ریاض ملاقات خواهد کرد، یک منبع گفت که قرار است جیک سولیوان با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، نیز دیدار کند.

این مقام ارشد قصر سفید در حالی به عربستان سعودی می‌رود که روابط واشنگتن و ریاض به دلیل چند موضوع گاه گاهی پرتنش می‌شود.

از یک سو کاهش تولید نفت توسط کشورهای اوپیک به رهبری عربستان سعودی و اختلاف امریکا و عربستان بر سر قتل جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن پست، در سال ۲۰۱۸ مواردی اند که به روابط دو کشور آسیب زده است.

قتل جمال خاشقجی در قنسلگری عربستان سعودی در استانبول در سال ۲۰۱۸، خشم واشنگتن را برانگیخت، اما در آن زمان دونالد ترمپ، رییس‌ جمهور پیشین ایالات متحده، به نجات محمد بن سلمان ولیعهد شتافت.

جو بایدن، رییس جمهور کنونی ایالات متحده، اطلاعات محرمانه استخباراتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد محمد بن سلمان، دستور قتل جمال خاشقجی، منتقد آن کشور را صادر کرده بود.

بایدن در جولای سال گذشته به عربستان سعودی سفر کرد و گفته می‌شد که بایدن برای کاهش قیمت نفت از سعودی کمک خواسته است.

آقای بایدن درباره دیدارش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت که به او گفته است که مسوول قتل خاشقجی است، اما به گفتۀ بایدن محمد بن سلمان دست داشتن در قتل این خبرنگار را رد کرده و قول داده است که عاملان این قتل را دستگیر کند.

رییس جمهور ایالات متحده گفت: "من نظرم را به روشن ساختم، به صراحت گفتم، سکوت یک رییس جمهور امریکا در قبال موضوع حقوق بشر با این که ما کی استیم و من کیم، سازگاری ندارد."

آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی، عربستان سعودی را کشوری "اجنبی" خواند. جو بایدن زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، این اظهارات را درباره عربستان سعودی بیان کرد.

بعداً تا زمانی که جو بایدن، در انتخابات پیروز شد، حکومت ایالات متحده نیز گزارش اداره‌های استخباراتی را منتشر کرد که در آن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی طراح اصلی قتل جمال خاشقجی بود.

XS
SM
MD
LG