لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان خواستار همکاری ایران در مبارزه با تروریسم شد


کنفرانس مشترک خبری وزیران دفاع افغانستان و ایران

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان، در دیدار با همتای ایرانی اش خواستار همکاری تهران در زمینۀ مبارزه با دهشت افگنی و قاچاق مخدرات شده است.

وزیر دفاع افغانستان با اشاره به "فعالیت ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان" آن را تهدیدی برای منطقه و جهان نیز خوانده و خواستار همکاری کشورهای منطقه در مبارزه با این گروه ها شده است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، به صدای امریکا گفت که آقای بهرامی در این سفر از ایران خواست تا نیروی خود را بر ضد قاچاق مخدرات در مرزهای خود به کار ببند تا به گفتۀ وی منابع تمویل دهشت افگنی قطع شود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران نیز حضور و گسترش داعش را در افغانستان "یک پدیدۀ بسیار خطرناک" خوانده و "نابودی داعش" را از سیاست های دولت و قوای مسلح ایران برشمرده است.

آقای حاتمی از آمادگی کامل کشورش با افغانستان در کار مبارزه با دهشت افگنی اطمینان داده و امنیت افغانستان را امنیت ایران خوانده است.

این در حالی است که مقام‌های امریکایی ایران را به حمایت از گروه های دهشت افگن متهم کرده است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، هفتۀ گذشته هنگام اعلام خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران گفت که رژیم آن کشور از گروه های دهشت افگن چون طالبان، حماس، حزب الله و القاعده حمایت می‌کند.

افغانستان و ایران در جون ۲۰۱۷ نخستین دور گفتگوها را برای گسترش روابط استراتیژیک و تقویت روابط دوجانبه در زمینه های مختلف به شمول امنیت، دفاع، اقتصاد، فرهنگ و آموزش آغاز کردند.

سفر وزیر دفاع افغانستان به ایران که به دعوت رسمی امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران صورت گرفته است، نیز سلسلۀ از این تماس‌ها است. پیش از این نیز چندین مقام وزارت دفاع افغانستان به ایران سفر کرده بودند.

XS
SM
MD
LG