لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: نتایج انتخابات افغانستان باید به گونۀ شفاف اعلام شود


رییس اجراییه حکومت افغانستان و رهبر تکت انتخاباتی "ثبات و همگرایی" می‌گوید که نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور باید در مطابقت با قانون و بگونۀ شفاف اعلام شود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان سال جاری برگزار شد و با آن که بیش از چهار ماه از آن می‌گذرد تا اکنون نتایج نهایی این انتخابات اعلام نشده است.

عبدالله عبدالله که روز شنبه هشتم فبروری (۱۹ دلو) گفت که اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط کمیسیون‌های انتخاباتی سبب "نجات افغانستان از آتش جنگ و مرحله دشوار کنونی خواهد شد."

او افزود: "نتایج انتخابات ریاست جمهوری در مطابقت با قانون، طرزالعمل‌ها و بگونۀ شفاف باشد و مردم افغانستان از این مرحله، به مرحله مردم‌سالاری، همدیگر پذیری، رشد و تعالی فرهنگ و هنر گذار خواهند کرد".

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان هفته گذشته تصمیم‌اش را در پیوند به اعتراض‌های استینافی اعلام کرد که بربنیاد آن بخشی از آرای که در مورد آن اعتراض وجود داشت، بازشماری و تفتیش می‌شوند.

در همین حال دستیار معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور آسیایی جنوبی و مرکزی می‌گوید که افغان‌ها از رهبران حکومت وحدت ملی انتظار دارند تا زمان اعلام نتایج این انتخابات، برای بهبود وضعیت در آن کشور به گونۀ مشترک کار کنند.

خانم ویلز در صفحه تویتراش نوشته است: "همان گونه که افغان‌ها منتظر نتایج انتخابات استند، آن ها از حکومت وحدت ملی توقع دارند تا روی ثبات، امنیت و اقتصاد تمرکز کند. حکومت وحدت ملی چارچوبی را برای رهبران افغانستان فراهم کرده که با هم همکاری کرده و تا زمان شکل‌گیری حکومت جدید به این مشکلات رسیدگی کنند".

این در حالی است که تا اکنون فیصله‌های رسمی کمیسیون شکایات انتخاباتی در پیوند به اعتراض‌های استینافی به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فرستاده نشده است.

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنان در انتظار دریافت فیصله‌های کمیسیون شکایات اند تا بر بنیاد آن، کار شان را برای بازشماری و تفتیش آرای محلات آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG