لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات: کار مقدماتی بازشماری آرای جنجالی آغاز می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که قرار است کارهای مقدماتی برای بازشماری و تفتیش‌ آرای جنجالی انتخابات ریاست جمهوری را در همکاری با کمیسیون شکایات انتخاباتی آغاز کنند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هفته گذشته تصمیم‌اش را در پیوند به اعتراض‌های استینافی و استثنایی اعلام کرد که بربنیاد آن بخشی از آرایی که در مورد آن اعتراض وجود داشت، بازشماری و تفتیش می‌شود.

ذبیح‌ الله سادات، یکی از سخنگویان این کمیسیون روز چهارشنبه ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) به صدای امریکا گفت که تمام آمادگی‌ها برای آغاز بازشماری آرا گرفته شده و قرار است تفتیش آرا امروز آغاز شود.

آقای سادات افزود که بر اساس فیصلۀ کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۱۰ درصد از ۱۳۷ هزار رای مشکوک و ۱۵ درصد از ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان مشخص رای‌دهی نمونه‌گیری و پس از آن تفتیش می‌شوند.

آقای سادات افزود: "قرار است در اول نمونه‌گیری و تفتیش‌ آرا آغاز شود. ما در حال حاضر منتظر کارمندان کمیسیون شکایات انتخاباتی هستیم و قرار است روند تفتیش و بازشماری آرا یک هفته زمان را در برگیرد".

در همین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که رایزنی‌ها در سطح کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی در پیوند به چگونگی نمونه‌گیری آرا و تفتیش جریان دارد.

زرمینه حقجو کاکر، معاون سخنگوی این کمیسیون به صدای امریکا گفت که کارمندان موظف نظارتی این پروسه، در مقر کمیسیون مستقل انتخابات حضور دارند.

او گفت که تمامی معلومات با کمیسیون انتخابات شریک شده و این کمیسیون باید روند بازشماری ویژه را آغاز می‌کرد.

پیش از این رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته بود درصورتی که پس از تفتیش و بازشماری، ۶۵ درصد نمونه‌ها، معیارهای مدنظر گرفته شده را تکمیل کند، تمام آرا معتبر دانسته می‌شود؛ اما اگر معیارها تکمیل نباشند تمام آرا به بازشماری و تفتیش مجدد خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG