لینک های دسترسی

Breaking News

توزیع تذکرۀ جدید باید آغاز شود – نتیجۀ نظرپرسی


روند توزیع تذکره های الکترونیک چندین بار به دلیل جنجال ها به تاخیر افتاده است

در نظر پرسی صدای امریکا که روز یک شنبه در وبسایت های دری و پشتوی این رسانه نشر شد، ده‌ها هزار نفر شرکت کرده اند و بیشتر خوانندگان خواستار آغاز روند توزیع تذکره های الکترونیک شده اند.

تا روز سه شنبه (۲۰ فبروری) کم از کم ۹۲ درصد خوانندگان وبسایت دری صدای امریکا به آغاز توزیع تذکرۀ جدید رای موافق داده و هزاران نفر دیگر نیز در این مورد تبصره های شان را نوشته بودند.

به همین سان در وبسایت پشتوی صدای امریکا نیز از میان هزاران خوانندۀ که در این نظر پرسی رای داده اند، تا روز سه شنبه (۲۰ فبروری) حدود ۹۸ درصد خواستار آغاز روند توزیع تذکره های الکترونیک شده بودند.

همچنان در نظر پرسی مشابه که در تویتر پشتو و دری صدای امریکا راه اندازی شده بود از میان حدود یک هزار نفر، ۹۱ درصد شرکت کنندگان در تویتر پشتو و ۸۷ درصد شرکت کنندگان در تویتر دری به آغاز روند تذکره های جدید رای موافق داده بودند.

بحث توزیع تذکره های الکترونیک از آغاز تا اکنون با جنجال های به همراه بوده است. شماری از رهبران سیاسی با درج واژۀ "افغان" برای هویت همه شهروندان افغانستان در تذکره های جدید مخالفت ورزیده اند.

ثبت مشخصات فردی یا بایومتریک مقام‌های ارشد حکومت و شخصیت‌های سیاسی افغانستان به تاریخ ۱۶ فبروری آغاز شد و در عین روز رئیس جمهوری محمد اشرف غنی همراه با همسرش رولا غنی و محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کردند.

اما عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که امروز افغانستان در وضعیت حساسی قرار دارد و به گفتۀ وی "نباید زمامداران افغانستان تلاش کنند که از یک بحران به طرف دیگر بحران بروند".

XS
SM
MD
LG