لینک های دسترسی

Breaking News

افغان‌ها دو برابر حد معمول نمک مصرف می‌کنند – وزارت صحت


وزارت صحت افغانستان گفته است که شهروندان این کشور در مصرف برخی مواد غذایی زیاده‌روی می‌کنند و بعضی مواد خوراکی را کمتر از معیارهای جهانی مصرف می‌کنند.

وزارت صحت افغانستان عوامل خطر بیماری‌های غیرساری را در این کشور برجسته ساخته است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان گفته است که بر بنیاد یافته‌ها، عدم فعالیت فزیکی، وزن اضافه، بلند بودن فشار، استفاده از دخانیات و مسکرات، عواملی اند که اگر کنترول شوند، از مبتلاشدن بسیاری شهروندان افغان به بیماری‌های غیرساری جلوگیری می‌کند.

آقای فیروز گفت: "به طور مثال مصرف نمک روزانه باید حد اوسط پنج گرام باشد...اما متاسفانه در افغانستان حد اوسط استفاده از نمک ۱۲ گرام است، نمک یک عنصر اساسی به بدن انسان است؛ اما زیاد آن زهر است".

بر بنیاد معیارهای جهانی، فعالیت فزیکی به ویژه ورزش، حد اقل هفته دو و نیم ساعت برای یک نفر لازمی است؛ اما یافته‌های وزارت صحت افغانستان نشان می‌دهد که روستانشینان به خصوص زنان، هیچ ورزش نمی‌کنند.

وزیر صحت افغانستان گفت که عدم فعالیت فزیکی سبب اضافه شدن وزن و ابتلا به بیماری شکر می‌شود که شیوع این بیماری در بین زنان افغان ۲۱ درصد و در بین مردان ۱۴ درصد است.

مصرف سبزیجات موضوع دیگری است که از دید وزارت صحت رابطۀ مستقیم با شیوع بیماری‌های غیرساری دارد.

یافته‌ های وزارت صحت نشان می‌دهد که در شهرهای افغانستان استفاده از سبزیجات هفتۀ دو روز است؛ در حالی که بر اساس معیارهای جهانی باید هفتۀ پنج روز افراد در غذای روزانۀ شان سبزیجات استفاده کنند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان تاکید می‌کند که شهروندان این کشور با کم‌کردن مصرف نمک، چربی و شیرینی؛ اما برعکس مصرف زیاد سبزیجات و ورزش روزانه از مبتلاشدن به اکثر بیماری‌های غیرساری جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG