لینک های دسترسی

Breaking News

شرایط تداوم کمک‌های اتحادیه اروپا؛ حمایت کابل، انتقاد طالبان


اتحادیۀ اروپا یک بار دیگر پشتیبانی‌اش را از تلاش‌ها برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان اعلام کرده و گفته است که کمک‌های سیاسی و مالی این اتحادیۀ در آینده، مشروط به حفظ جمهوریت در افغانستان است.

این اتحادیۀ روز جمعه ۲۹ می (نهم جوزا) با نشر اعلامیه‌ای خواستار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان حکومت افغانستان و طالبان شده و افزوده است که در این گفتگوها باید دستاوردهای ۱۹ سال گذشته، حقوق مردم و جمهوریت در این کشور حفظ شوند.

این اتحادیۀ همچنان بر برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان تاکید کرده است.

در اعلامیۀ آمده است: "اتحادیۀ اروپا حمایت سیاسی و مالی آینده‌اش را به افغانستان مشروط می‌سازد تا اطمینان یابید که اصول جمهوری و دموکراتیک حفظ شده و بیشتر ترویج می‌شوند."

در اعلامیه همچنان بر حمایت این اتحادیۀ از یک توافق سیاسی مبتنی بر مذاکراتی که به تامین صلح دایمی در افغانستان بانجامد، تاکید شده است.

اتحادیۀ اروپا از طالبان خواسته است که به توافقنامه صلح میان ایالات متحدۀ امریکا و این گروه که در ۲۹ ماه فبروی سال جاری در دوحه امضا شد، احترام گذاشته و به گفتگوهای صلح حاضر شوند.

این اتحادیه حملات اخیر طالبان در برخی از ولایات افغانستان را محکوم کرده و از تمامی گروه‌ها به ویژه طالبان خواسته است که باید از فرصت پیش‌آمده برای تامین صلح در این کشور استفاده کنند.

حکومت افغانستان از حمایت اتحادیه اروپا از روند صلح و توسعهٔ این کشور و از اینکه در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند، استقبال کرد.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفت است که حکومت از کمک های متداوم این اتحادیه به ویژه در بخش تقویت دموکراسی،‌حقوق بشر و زنان ابراز سپاس می‌کند.

اما گروه طالبان با وجود آنکه از حمایت اتحادیۀ اروپا از روند صلح استقبال کرده است، پیشنهادات این اتحادیه را به نحو مداخله در امور این کشور عنوان کرده است.

این گروه با نشر اعلامیهٔ گفته است در اعلامیهٔ اتحادیهٔ اروپا: "بعضی نکاتی هم است که با حق استقلال افغان ها متصادم است".

این گروه تاکید کرده است که در حکومت آینده افغانستان به هیچ کشور اجازۀ مداخله درامور داخلی این کشور داده را داده نخواهد شد.

در اعلامیه طالبان آمده است که بر اساس توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان، متحدین امریکا نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.

XS
SM
MD
LG