لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو هلیکوپتر های ساخت روسیه را برای افغانستان در اروپا ترمیم می کند


دلیلی که حکومت امریکا صد ها میلیون دالر را برای خریداری هلیکوپتر های Mi-17 اختصاص داد، آشنایی پیلوت های افغان با این نوع هلیکوپتر ها بود که از دهۀ ۱۹۸۰ به این سو در افغانستان، از آن کار گرفته شده است

مقامات ناتو می گویند که سه هلیکوپتر Mi-17 ساخت روسیه را در اروپا ترمیم کرده و تا چند هفتۀ آینده در اختیار نیروهای افغان قرار خواهد داد.

هلیکوپترهای روسی در حالی برای نیروهای افغان ترمیم می شود که ایالات متحده تلاش می کند تا قوای هوایی افغانستان را با هلیکوپتر های نوع UH-60 Black Hawk مجهز کند.

مارتین اودنیل، یک سخنگوی ماموریت حمایت قاطع، به نشریۀامریکایی Defense Post گفته است که هلیکوپتر های ساخت روسیه بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ از کابل جهت ترمیم به اروپا انتقال داده شد و این هلیکوپتر ها در کشور های بلغاریا، جمهوری چک و سلواکیا که همه اعضای پیمان ناتو اند، ترمیم شده اند.

دو هلیکوپتر ترمیم شده مربوط قوای هوایی افغانستان است و هلیکوپتر سومی، به نیرو های خاص افغان داده خواهد شد.

حکومت افغان صد ها میلیون دالر را برای خریداری ۷۳ هلیکوپتر Mi-17 ساخت روسیه برای افغانستان اختصاص داده است
حکومت افغان صد ها میلیون دالر را برای خریداری ۷۳ هلیکوپتر Mi-17 ساخت روسیه برای افغانستان اختصاص داده است

حکومت ایالات متحده از سال ۲۰۰۵ میلادی صد ها میلیون دالر را برای خریداری ۷۳هلیکوپتر Mi‑17 را از روسیه برای حکومت افغانستان اختصاص داد.

دفتر سرمفتش خاص ایالات متحده برای افغانستان یا سیگار می گوید که تنها بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، امریکا ۶۴ هلیکوپتر Mi‑17 ساخت روسیه را برای قوای هوایی افغان خریداری کرده است.

قبل از این، گلن فن، سرمفتش پنتاگون همچنین گفته بود که هلیکوپتر های بلک هاک مانند هلیکوپتر های Mi-17 قادر نیست در ارتفاعات بلند پرواز کند، بنا بر این، هلیکوپتر های ساخت امریکا نمی تواند در مناطق دور افتادۀ افغانستان مثل هلیکوپتر های Mi-17 عمل کند.

قانونگذاران امریکایی از شش سال به این سو بر حکومت ایالات متحده فشار وارد کرده اند تا هلیکوپتر های ساخت امریکا جایگزین هلیکوپتر های Mi-17 ساخت روسیه در افغانستان شود.

قوای هوایی افغانستان از دهۀ ۱۹۸۰ میلادی به این سو از هلیکوپتر های Mi-17 ساخت روسیه استفاده می کرد و حال حاضر ایالات متحده تلاش کرده است تا هلیکوپتر های ساخت امریکا جایگزین هلیکوپتر های Mi-17 شود.

XS
SM
MD
LG