لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو خواستار از سرگیری مذاکرات امریکا با طالبان شد


وزارت خارجه روسیه می‌گوید امیدوار است که "وقفۀ به وجود آمده در گفتگوهای دوحه" تلاش‌ها و دستاوردهای نمایندگان امریکا و طالبان را برای یک توافق سیاسی در افغانستان زیانمند نسازد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا هفته گذشته در یک اقدام غیرمنتظره، روند گفتگوهای امریکا با طالبان را به دلیل حمله اخیر طالبان در شش درک کابل متوقف کرد.

با این حال، ماریا زخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه ۱۲ سپتمبر (۲۱ سنبله) از "آمادگی و تمایل طالبان برای ادامۀ گفتگوها با نمایندگان امریکا و ادامه تلاش‌ها برای پایان جنگ از راه‌های سیاسی و دیپلوماتیک در افغانستان" استقبال کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از خانم زخارووا نگاشته است: "طرف‌ها را تشویق می‌کنیم که هرچه زودتر مذاکرات را با دید توافق و امضای یک توافقنامه صلح آغاز کنند. همزمان به این باور استیم که کاهش نیروهای خارجی‌ برای صلح پایدار‌ در افغانستان حیاتی است."

پس از لغو مذاکرات با طالبان از سوی رییس جمهور امریکا، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که برای از سرگیری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان، نمایندگان این گروه باید "تعهد گسترده" نشان دهند.

مایک پمپیو همچنان گفته بود که اگر طالبان روش شان را تغییر ندهند و به تعهدات خود عمل نکنند، فشارهای امریکا بر این گروه کاهش نخواهد یافت.

پیش از این نیز نمایندۀ روسیه برای افغانستان گفته بود که ممکن خشونت‌ها در این کشور افزایش یابد؛ اما ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های صلح برای پایان خشونت‌ها هر چه زودتر نتیجۀ دهد.

XS
SM
MD
LG