لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال شورای امنیت ملی افغانستان از رهایی زندانیان توسط طالبان


عکس (آرشیف)

شورای امنیت ملی افغانستان از رهایی ده‌ها نیروهای امنیتی این کشور از سوی طالبان در کندز استقبال کرد و آن را یک گام مثبت در راستای صلح خواند.

جاوید فیصل، سخنگوی این شورا روز شنبه دوم می (۱۳ ثور) به خبرنگاران گفت که طالبان دیروز ۴۶ زندانی را در ولایت کندز آزاد کرده اند که ۳۹ نفر آنان عضو نیروهای امنیتی بوده اند.

آقای فیصل افزود هفت تن دیگر آنان که از بند طالبان در کندز رها شده اند غیرنظامیان بوده اند.

او افزود: "حکومت افغانستان از رهایی نیروهای امنیتی افغان در ولایت کندز از سوی طالبان استقبال می‌کند. این نخستین بار است که طالبان بر اساس فهرست حکومت که برای کمیته تخنیکی طالبان در کابل سپرده بود، عمل کرده است".

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیروز گفت که ۵۲ تن از نظامیان را که در بند این گروه بوده اند، در ولایت کندز آزاد کرده و تلاش‌ برای آزادسازی دیگر زندانیان جریان دارد.

اما شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که آنان تنها ۴۶ زندانی را در این ولایت تسلیم شده اند.

سخنگوی این شورا تاکید کرد که طالبان این نیروهای امنیتی را در ماه‌های اخیر از بخش‌های ولایت کندز و ولایات همجوار آن به اسارت گرفته بودند.

این در حالی است که غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی کندز دیروز به صدای امریکا گفت که طالبان این زندانیان را در ولسوالی آقتاش این ولایت آزاد کرده و به مقام‌های محلی این ولایت تسلیم کرده اند.

طالبان تا اکنون حدود ۱۲۰ نفر و حکومت افغانستان ۵۵۰ زندانی طالبان را از بند رها کرده اند.

پیش از این شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود که قرار است تا ۱۵۰۰ طالب از زندان آزاد شوند.

کاهش خشونت و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از قید طالبان نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان بوده که به گفتۀ مقام‌های امریکایی راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و صلح پایدار در افغانستان هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG