لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید خلیلزاد بر ختم بی‌درنگ خشونت‌ها در افغانستان


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان با اشاره به گزارش اخیر یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان، بار دیگر خواستار کاهش خشونت‌ها شد.

آقای خلیلزاد روز شنبه دوم می (۱۳ ثور) در رشته پیام‌های در صفحۀ تویترش نگاشته است که تطبیق طرح کاهش خشونت در اواخر ماه فبروری، تلفات غیرنظامیان در مقایسه با سال گذشتۀ آن را ۲۹ درصد کاهش داده است.

آقای خلیلزد گفته است که شمار تلفات غیرنظامیان در ربع اول سال ۲۰۲۰ میلادی کمترین تلفاتی در هشت سال گذشته است.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که از اول ماه جنوری تا ختم ماه مارچ، ۵۳۳ غیرنظامی به شمول ۱۵۰ کودک در اثر جنگ کشته و ۷۶۰ تن دیگر زخمی شده اند.

آقای خلیلزاد افزوده است: "اما هنوز هم غيرنظاميان از انفجار بم‌های تعبیه شده، کشتارهای هدفمند و دیگر پیامدهای جنگ جاری رنج می‌برند. برای حفاظت غیر نظامیان، تمام جوانب باید حالا به ختم خشونت اقدام ورزند."

او همچنان گفته است که تلفات نیروهای امنیتی افغان و طالبان به گونه قابل توجهی کاهش یافته؛ اما هشدار داده است که تشدید حملات طالبان دست‌آوردها را در این کشور با خطر مواجه خواهد کرد.

او بار دیگر خواستار تسریع رهایی زندانیان دو طرف شده و افزوده است: "طالبان و دولت هر دو باید تلاش‌های شان را برای رهایی زندانیان و کاهش خشونت‌ها تسریع نمایند، که این سریعترین وسيله برای مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس دایمی و همه جانبه است."

طالبان تا اکنون حدود ۱۲۰ زندانی و حکومت افغانستان ۵۵۰ زندانی طالبان را کرده اند.

پیش از این شورای امنتی ملی افغانستان گفته بود که روند رهایی زندانیان طالبان بر اساس فرمان رییس جمهور غنی از زندان‌های این کشور جریان دارد و قرار است تا ۱۵۰۰ طالب از زندان آزاد شوند.

کاهش خشونت و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از قید طالبان نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان بوده که به گفتۀ مقام‌های امریکایی راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و صلح پایدار در افغانستان هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG