لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان، انس حقانی زندانی حکومت افغانستان را مذاکره کنندۀ خود گماشتند


در حالی که انس حقانی، از اعضای برجسته شکبه حقانی که هم‌اکنون در زندان بسر می‌برد، در ترکیب هیات مذاکره‌کنندۀ طالبان اعلام شده، دولت افغانستان گفته که برنامه‌ای برای رهایی او از زندان ندارد.

گروه طالبان روز سه شنبه (۲۳ دلو) در اعلامیه‌ای گفت که عباس استانکزی، ریاست این هیات ۱۴ نفره را به عهده دارد.

اعضای این هیات عبارت اند از: مولوی ضیاالرحمن،‌ مولوی عبدالسلام حنفی، شهاب‌الدین دلاور، ملا عبدالطیف منصور، ملا عبدالمنان عمری، مولوی امیرخان متقی، ملا محمد فاضل مظلوم،‌ ملا خیرالله خیرخواه، مولوی مطیع‌الحق، ملا محمد انس حقانی، ملا نورالله نوری، مولوی محمدنبی عمری و ملا عبدالحق وثیق.

در میان اعضای مذاکره کننده طالبان نام انس حقانی، از اعضای رهبری شبکه حقانی که در بند حکومت افغانستان است نیز یاد شده؛ اما سخنگوی گروه طالبان گفته که او تاکنون از زندان رها نشده است.

ذبیح الله مجاهد، در صفحه تویترش خواستار رهایی انس حقانی شده است.

ولی هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که تاکنون هیچ تصمیمی درباره رهایی انس حقانی توسط حکومت گرفته نشده است.

آقای چخانسوری افزوده است: "حکومت افغانستان مکلف به تطبیق قانون است و کسانی که در مقابل مردم افغانستان مرتکب جرم شده اند، بر اساس قوانین نافذه در باره آنان تصمیم گرفته می‌شود".

طالبان درحالی هیات جدید مذاکره کننده‌اش را برای گفتگو با امریکا تعیین کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، دور پنجم سفرش را برای تسهیل گفتگوهای صلح افغانستان آغاز کرده است.

زلمی خلیلزاد، در دیدار با نمایندگان اتحادیه اروپا در بروکسل، گفتگوهای بین‌الافغانی را "یک اولویت فوری" دانسته و گفته است که هدف امریکا و هم‌پیمانانش رسیدن به یک توافق صلح در افغانستان است که این توافق، خروج از این کشور نیست.

XS
SM
MD
LG