لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان فرار بیش از ۱۰۰۰ زندانی را تایید کرد


حکومت افغانستان امروز چهار شنبه تایید کرد که به دلیل‌ درگیری‌های شدید در شماری از ولایات‌ آن کشور، صدها زندانی موفق به فرار شده اند.

صفی‌الله جلال‌زی، سخنگوی اداره امور زندان‌های افغانستان امروز چهارشنبه ۱۱ اگست (۲۰ اسد) به صدای امریکا گفت که این محبوسین در ولایات درگیر جنگ موفق به فرار شده اند.

او افزود: "اکثریت مطلق این‌ها محبوسین محکوم به جرایم جنایی، قاچاقچیان مواد مخدر، اختطاف‌چیان و مجرمین محکوم به سرقت‌های مسلحانه بودند."

آقای جلال‌زی گفت که فرار این زندانیان سبب خواهد شد که دوباره فعالیت‌های جرمی‌شان را در جامعه از سر گیرند.

اما سخنگوی اداره تنظیم امور زندان‌های افغانستان تاکید کرد که حکومت این کشور با استقرار امنیت و بهبود اوضاع، به دنبال این مجرمین خواهد بود.

هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی از جریان فرار زندانیان از محبس تخار و برخی ولایات دیگر ویدیوهایی نشر شد.

پیش از این نیز ده‌ها زندانی در پی حملات گروه طالبان و تندروان داعش در برخی ولایات افغانستان از زندان‌های این کشور موفق به فرار شدند.

سال گذشته مهاجمان مسلح با حمله بر زندان شهر جلال‌آباد صدها زندانی را آزاد کردند که بیشتر شان جنگجویان گروه های طالبان و تندروان داعش بودند.

این در حالی است که حکومت افغانستان سال گذشته زیر فشار ایالات متحده نزدیک به ۵۵۰۰ زندانی گروه طالبان را از محابس این کشور رها کرد، اقدامی که به گفته امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور افغانستان، یکی از بزرگترین اشتباهات حکومت آن کشور بود.

حکومت افغانستان می‌گوید که بسیاری جنگجویان رها شدۀ طالبان بر خلاف تعهد شان، دوباره به میدان جنگ برگشته و در حال حاضر علیه نیروهای امنیتی افغانستان می‌جنگند.

در تازه‌ترین مورد، گروه طالبان خواستار رهایی ۷۰۰۰ زندانی دیگر شان شده است تا به گفته نمایندگان این گروه اعتماد سازی شود و مذاکرات صلح آغاز گردد، تقاضایی که تا حال از سوی حکومت افغانستان رد شده است.

XS
SM
MD
LG