لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان ایالات متحده را 'مسوول' تاخیر در تبادله زندانیان می‌دانند


گروه طالبان امریکا را مسوول تاخیر در تبادله انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید عمری سه عضو برجسته گروه حقانی با دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان می‌دانند.

ذبیج الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان روز جمعه ۱۵ نومبر (۲۴ عقرب) به صدای امریکا گفت که "مقام‌های امریکایی نتوانسته اند که این سه عضو شبکه حقانی را در "محل تعیین شده" در یکی از مناطق افغانستان برای تبادله حاضر کنند."

آقای مجاهد گفته است: "تبادله زندانیان میان دو طرف به تعویق افتاده و باید از مقام‌های امریکایی پرسیده شود که چرا به قول شان برای تبادلۀ سه عضو شبکه حقانی با دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان در خاک افغانستان حاضر نشده نشده اند."

گروه طالبان در هشت اگست سال ۲۰۱۶ میلادی دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان را که شهروندان استرالیا و ایالات متحده اند، از کابل اختطاف کرده و تا اکنون در اسارت این گروه به سر می‌برند.

سخنگوی طالبان همچنان افزود: "بربنیاد توافق با امریکایی‌ها، قرار بود که زندانیان ما به محل امنی که روی آن توافق شده بود انتقال یابند و آزاد شوند. پس از آن ما زندانی امریکایی و (همکارش) را رها می‌کردیم و به امریکایی‌ها می سپردیم".

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد که در بدل رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی که از سال ۲۰۱۶ تا حالا در اسارت گروه طالبان اند، پذیرفته است که انس حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری، از اعضای برجستۀ شبکه حقانی و گروه طالبان را به شکل مشروط از زندان آزاد کند.

روز گذشته نیز منابع گروه طالبان به خبرگزاری‌های رویترز و اسوشیتد پرس گفتند که انس حقانی، برادر رهبر شبکۀ حقانی و دو عضو برجستۀ دیگر طالبان دوباره به زندان بگرام منتقل شده اند.

مقامات دولت افغانستان و نیز مقامات امریکایی تا حالا به شکل رسمی در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

XS
SM
MD
LG