لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات نظامیان امریکایی طی حدود ۲۰ سال در افغانستان


بر اساس یک گزارش تازۀ دفتر سرمفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، در جریان نزدیک به دو دهۀ گذشته، بیش از ۲۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان کشته شده اند.

در این گزارش که روز یکشنبه ۳۱ جنوری (۱۲ دلو) نشر شد، آمده است که از هفتم اکتوبر ۲۰۰۱ تا ۱۶ جنوری ۲۰۲۱ میلادی، ۱۹۰۹ نظامی امریکایی در جریان عملیات نظامی در افغانستان کشته شدند.

همچنان گزارش تایید کرده است که ۵۳۴ پرسونل خدماتی نیروهای ایالات متحده در نتیجۀ حوادث غیرخصمانه در این مدت در افغانستان کشته شده اند.

در گزارش آمده است: "در مجموع ۲۰هزار و ۷۲۲ پرسونل نظامی در این عملیات‌ها زخمی شده اند."

همچنان گزارش در مورد حملات نظامیان افغان بر سربازان امریکایی و ناتو گفته است که در سه ماه اخیر ۲۰۲۰ میلادی هیچ حملۀ گزارش داده نشده است، اما در نتیجۀ یک حملۀ این چنینی در هشتم فبروری ۲۰۲۰ میلادی، دو نظامی امریکایی کشته و هفت نظامی دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که گزارش پنج حملۀ نظامیان افغان بر سربازان امریکایی و ناتو را در ۲۰۱۹ میلادی ثبت کرده است که منجر به کشته‌شدن دو نظامی امریکایی و زخمی شدن هشت نظامی دیگر شده بود.

از سویی هم، بر اساس توافقنامهٔ امریکا - طالبان که در تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در دوحه پایتخت قطر امضا شد، جنگجویان این گروه نیروهای امریکایی و بین‌المللی را در افغانستان هدف قرار نمی‌دهند.

مایک پمپیو وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده یک ماه پیش گفته بود که از حدود یک سال به این سو هیچ نظامی امریکایی در افغانستان کشته نشده است. او این را یک دست آورد فوق‌‌العاده عنوان کرده بود.

XS
SM
MD
LG