لینک های دسترسی

Breaking News

مکنزی: تا تطبیق کامل توافق صلح دوحه، امریکا افغانستان را ترک نکند


کینت مکنزی، فرمانده قوای مرکزی ایالات متحده در مورد پابندی طالبان به توافقنامۀ صلح با امریکا ابراز شک و تردید کرده و گفته است که تا تطبیق کامل آن، نیروهای امریکایی باید در افغانستان باقی بمانند.

جنرال مکنزی که روز چهارشنبه ۱۰ جون (۲۱ جوزا) هنگام صحبت از طریق کنفرانس ویدیویی در انستیتیوت شرق میانه گفت که آنچه برای ایالات متحده لازم است، نظارت از کارهای طالبان است.

او با اشاره به عملی‌کردن کامل توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان که در ۲۹ فبروری سال روان میلادی در دوحه امضا شد، افزود: "هنوز برای من معلوم نیست که آنها (طالبان) کاملاً این موضوع را پذیرفته و آماده اند تا به جلو حرکت کنند".

بر اساس این توافقنامه ایالات متحده باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند شمار نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده و در جریان ۱۴پس از این توافق، تمام قوای خارجی افغانستان را ترک کنند.

آقای مکنزی تاکید کرد که ایالات متحده، به آنچه که در توافقنامه آمده است، عمل می‌کند و تا ماه آیندۀ میلادی شمار سربازانش را به ۸۶۰۰ تن در افغانستان کاهش می‌دهد. او گفت: "می‌خواهیم از زمان‌بندی که امضا کرده ایم، جلوتر باشیم".

جنرال مکنزی گفت که ایالات متحده در صورت فراهم‌بودن شرایط، تمامی سربازانش را تا ماه می سال آیندۀ میلادی از افغانستان خارج می‌کند؛ اما در مورد اینکه آیا واقعاً شرایط مساعد شود، شک و تردید نشان داد.

او تاکید کرد: "صادقانه بگویم، اگر می‌خواستید نظر من را بپرسید، آن شرایط به طور کامل برآورده نشده است."

بخش دیگر توافقنامه دوحه، به قطع روابط طالبان با گروه‌های تندرو و تروریستی به ویژه القاعده اشاره کرده است، در این مورد نیز فرمانده قوای مرکزی ایالات متحده با تردید گفت که طالبان اجازه می‌دهند این گونه گروه‌ها در افغانستان زندگی کنند.

پیش از این ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که طالبان بر قابلیت پیروزی توافقنامه دوحه تردید دارند و از اینرو در داخل آن گروه چند دستگی موجود است و تعامل آنان را با مخالفان شان دشوار می‌سازد.

بر اساس این گزارش، حد اقل یک گروه از طالبان بلند پایه در مخالفت با توافق احتمالی صلح، گروهی جدیدی را به نام "حزب ولایت اسلامی" تشکیل داده اند.

در این گزارش از منابع استخباراتی نقل شده که گفته اند به دلیل مخالفت‌های روز افزون و هراس از واکنش‌های شدید، رهبری طالبان جزییات کامل توافق با امریکا را افشا نکرده اند، به ویژه در مورد تعهد آن گروه برای قطع روابط با القاعده و سایر گروه های دهشت افگن خارجی.

در بخش دیگر این ویدیو کنفرانس یک ساعته انستیتوت شرق میانه، جنرال مکنزی تایید کرد که رهبری طالبان تحت تاثیر همه‌گیری کروناویروس قرار گرفته؛ اما هنوز هم تلاش دارند که عملیات انجام دهند.

او گفت: "این یک کار ناگوار است زیرا فکر می‌کنم هر چیزی که تمایل به بی‌ثبات سازی تصمیم گیری در یک دوره حساس داشته باشد، به گونۀ ذاتی خوب نیست...من فکر می‌کنم در سطح تکتیکی، آنها (طالبان) هنوز هم بسیار فعال هستند."

فرمانده قوای مرکزی ایالات متحده امریکا تایید کرد که طالبان به تعهد خود مبنی بر حمله‌نکردن به نیروهای امریکایی یا حمایت قاطع ناتو، حرمت گذاشته اند؛ اما با وجود توافقنامه صلح به حملات علیه نیروهای افغان ادامه داده اند.

او بار دیگر تاکید کرد که طالبان باید به ایالات متحده ثابت سازند که شریک وفادار استند.

XS
SM
MD
LG