لینک های دسترسی

Breaking News

سفارش به ترمپ: افغانستان را ترک نکنید، خطای فاجعه‌بار است


جو لیبرمن، سناتور پیشین و جک کین، جنرال بازنشستۀ امریکایی از دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده خواسته اند که نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون نکند.

در تحلیل این دو مقام پیشین امریکایی که در روزنامۀ واشنگتن پست نشر شده، آمده است که خروج نیروها از افغانستان، به مثابۀ تسلیم شدن تحقیر آمیز به دشمنی خواهد بود که از قبل به گونۀ گسترده شکست خورده است. آنان خروج امریکا از افغانستان را "خطای فاجعه‌بار" عنوان کرده اند.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۲۶ می (ششم جوزا) در صحبت با خبرنگاران تاریخی را برای خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان مشخص نکر،د اما گفت که "به سرعت هرچه مناسب" نظامیان امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

با آنهم آقای ترمپ پیش از این گفته بود که طالبان در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان که بخش عمدۀ توافق آن گروه با امریکا است، اختلاف نظر دارند و از حضور امریکا در افغانستان "دالر به دست می‌آورند".

پیش از این، لیز چینی، عضو کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان ایالات متحده گفته بود که ایالات متحده باید در افغانستان حضور نظامی و استخباراتی داشته باشد تا به گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش اجازه ندهد در افغانستان پناهگاه امن ایجاد کنند و از آنجا علیه ایالات متحده حملات شان را طرح ریزی کنند.

خانم چینی گفت بود: "خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جنگ را پایان نخواهد بخشید بلکه به تروریست‌ها فرصت برنده شدن را مساعد خواهد کرد."

آقای ترمپ به کرات با انتقاد گفته است که نیروهای امریکایی در افغانستان نقش پولیس را بازی می‌کنند، اما جو لیبرمن و جک کین استدلال کرده اند که اگر قوای امریکایی پیش از وقت از افغانستان بیرون شوند، افغان‌ها نه بلکه امریکایی‌ها از عواقب آن رنج خواهند برد.

این دو مقام که عضویت انستتیوت مطالعات جنگ امریکا را دارند گفته اند که ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ القاعده را شکست داد و حال اگر از افغانستان بیرون شود، نه تنها القاعده بلکه گروه دولت اسلامی (داعش) نیز در آن‌کشور پناه‌گاه امن خواهد یافت.

به گفتهٔ این مقامات نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان ماموریت‌های واضح و محدود دارند و در درگیری‌های ضد شورش و ملت‌سازی دخیل نبوده و نقش پولیس را ندارند و کمتر بر مبارزه با القاعده و داعش تمرکز دارند.

این مقام ها از یمن مثال آورده و گفته اند که اگر امروز از جنگجویان القاعده در یمن بر ایالات متحده حمله صورت نمی‌گیرد دلیل اش این است که امریکا به گونه متداوم رهبران و تسهیل کنندگان این شبکه تروریستی را در یمن هدف قرار می‌دهد.

خروج و برگشت

در این مقاله آمده است که دوباره فرستان نیروهای امریکایی به افغانستان در مقایسه با عراق به هزینه بشتر نیاز خواهد داشت، زیرا در عراق ایالات متحده از کویت که در همسایگی آن کشور قرار دارد، نیرو و زیربناهای لوژستیکی را فراهم کرد، اما در افغانستان بر راه های اکمالاتی از طریق پاکستان اتکا می‌شود که برخی اوقات با تهدید قطع شدن مواجه بوده است.

این مقامات گفته اند که بیرون شدن از افغانستان "برگشت ناپذیر" خواهد بود و از رییس جمهور ترمپ خواسته اند تا شکست غیرلازمی را بر نیروهای امریکایی تحمیل نکند.

آنان گفته اند که نیروهای امریکایی برای ملت سازی به افغانستان نرفته بودند و امروز نیز برای انجام این کار در آن کشور حضور ندارند.

بر اساس توافقنامۀ صلح که میان ایالات متحده و طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری در شهر دوحه، پایتخت قطر امضا شد، نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته و در جریان ۱۴ ماه تمام قوای خارجی افغانستان را ترک کنندږ

با اینحال، مقام‌های ارشد امریکایی گفته‌اند که تطبیق توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان بستگی به پابندی کامل طالبان به تعهدات شان دارد.

طالبان در این توافقنامه تعهد کرده اند که خشونت را کاهش داده و برای تامین صلح پایدار در افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG