لینک های دسترسی

Breaking News

افزايش نرخ روپيه در مقابل دالر امريکائي


در حاليکه بلند رفتن نرخ روپيه در مقابل دالر امريکائي بعضي از قسمتهاي اقتصاد هند را صدمه زده است، بانک مرکزي آنکشور تصاميمي را جهت جلوگيري از بلند رفتن بيشتر روپيه اتخاذ نمود.

بانک مرکزي هند درچند روز گذشته قيوداتي را که بر سرمايه گذاري خارجي اسهام شرکتهاي سرمايه گذاري، شرکت هاي داخلي و اشخاص مرعي الاجرا بود، تقليل بخشيده است.

اسهام شرکتهاي سرمايه گذاري حالا ميتوانند تا ۵ مليارد دالر را در بيرون از کشور سرمايه گذاري نمايند که اين ۲۵ فيصد افزايش را نشان ميدهد.

شرکتهاي داخلي تا چهار برابر ارزشش را ميتواند در خارج کشور سرمايه گذاري نمايد. و اشخاص انفرادي ميتوانند تا ۲۰۰ هزار دالر را به خارج از کشور بفرستند.

مقصد ازين فعاليت هاي بانک اينست که ارزش روپيه در مقابل دالر را پائين تر بياورد که در نه سال گذشته به بلندترين سطح آن رسيده است.

روپيه از شروع سال جاري به اينطرف ده فيصد بلند رفت. شرکتهاي سرمايه گذاري خارجي براي کسب منفعت بيشتر از بازار اسهام هند از شروع سال به اينطرف يازده مليارد دالر سرمايه گذاري نموده اند که يک و نيم مليارد دالر آن در ده روز گذشته داخل بازار اسهام هند گرديد.

داخل شدن بيش از حد دالر به بازار هاي هند بالاي روپيه فشار آورده و سبب بلند رفتن آن گرديد.

تحليلگران اقتصاد هند به اين عقيده اند که بلند رفتن نرخ روپيه در مقابل دالر به اقتصاد هند بطور کل تأثير منفي زيادي نخواهد داشت اما به صادر کنندگان کوچک چون صنايع لباس دوزي، چرم باب و ظروف برنجي همچنان سکتور خدمت که بيشتر آن به ايالات متحده صادر ميگردد، از ان شديداً متأثر خواهد شد.

لذا اين شرکتها از حکومت خواسته اند که براي جلوگيري تأثيرات منفي بلند رفتن روپيه اقدامات عملي را روي دست گيرد.

XS
SM
MD
LG