لینک های دسترسی

Breaking News

اتهامات تقلب در انتخابات افغانستان به 'بیش از ۵۵۰ مورد' رسیده است


ناظرین انتخابات افغانستان میگویند اتهامات عمدۀ تقلب طی دو روز گذشته دو برابر شده و تحقیق کننده گان اکنون بیش از 550 مورد تقلب را بررسی مینمایند.

رسیدگی به تازه ترین موارد تقلب شاید روند شمارش آرا را که قبلاً کند بوده، بطی تر خواهد ساخت.

در تازه ترین نتایج انتخابات افغانستانت که بروز شنبه نشر شد، حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان سبقت خود را نسبت به داکتر عبدالله عبدالله، نزدیک ترین مخالف بیشتر ساخت.

مامورین انتخابات میگویند بعد از شمارش یک بر سوم رای انتخابات 20 آگست، آقای کرزی 46 در رای را گرفته و آقای عبدالله 31 در صد رای را کسب نموده است.

حامد کرزی بخاطر انتخاب جنگسالاران سابقه برای کسب رای مورد انتقاد قرار گرفته است. عبدالرشید دوستم، که گزارش شده مسول قتل عام دو هزار زندانی طالب باشد، هفتۀ گذشته برای حامد کرزی مبارزۀ انتخاباتی را انجام داد.

ولی امکان آن میرود که کمیسون مستقل انتخابات افغانستان که بیش از دو هزار شکایت را دریافت نموده، رای را باطل اعلام نماید. چهارصد و پنجا موردی است که شاید نتایج انتخابات را تغیر بدهد.

بخاطر جلوگیری از دور دوم انتخابات بین دو کاندید پیشتاز، یکی از کاندیدان باید بیش از 50 فیصد رای حاصل نمایند.

علاوتاً، نتایج قسمی بروز دوشنبه نشر خواهد شد. توقع نمیرود نتایج نهایی انتخابات تا سوم سپتمبر اعلام شود.

در خبر دیگری، وزارت خارجۀ ایالات متحده روز شنبه گزارش رسانه های افغانستان را رد نمود که ایالات متحده تشکیل یک حکومت ائتلافی را تشویق میکند.

بیانیۀ وزارت خارجه افزود که امریکا از کدام کاندید مشخص حمایت و یا مخالفت نمیکند، و فقط به روند انتخابات قابل اعتماد علاقمند میباشد.

XS
SM
MD
LG