لینک های دسترسی

احتمال هلاکت ٦۴ تن به اثر برف کوچ در سالنگ


مامورین افغان میگویند آنها حراس دارند که شاید بیش از 64 تن به اثر برف کوچ شدید در جادۀ عمدۀ شمال کشور هلاک شده باشند.

حنیف اتمر، وزیر داخلۀ افغانستان بروز سه شنبه گفت مامورین نجات قبلاً 24 جسد را از گذرگاه سالنگ بیرون کشیده اند، ولی آنها میگویند بیش از 40 تن دیگر که زیر برف گیر مانده اند، احتمالاً هلاک شده باشند.

دگرجنرال محمدرجب رئیس حفظ و مراقبت سالنگ ها در یک تماس تیلفونی از محل حادثه به رادیو اشنا صدا امریکا گفت ازحوالی عصر روزدوشنبه تا اکنون بيش از يکصد عراده وسایط باربری ومسافربری خورد وبزرگ در سالنگ جنوبى در زیر برف کوچها گير مانده اند.

دگرجنرال محمدرجب گفت وضعیت سالنگ حوالی ساعت یک وسی بعد از ظهر روز دوشنبه بدنبال یک طوفان همراه باریزش برف شدید دگرگون شد که بقول جنرال محمد رجب این طوفان حداقل 30 برف کوچ برزگ را در قبال داشت

وی میگویددر حدود 30 برف گوچ سنگین و برزگ تااکنون پاک کاری شده وباز هم تصور ان میرود تا برف کوچ های دیگری نیز سرازیر شودالبته انچه میگویم همه در مناطق سالنگ جنوبی رخ داده است.

بقول جنرال محمدرجب همه وسایط که مواجه با برف کوچ شده اند از منطقه بنام هفته نورتاقسمت اولنگ سالنگ جنوبى بوده سرعت برف کوچ به حدی زیاد بود که شمارى از وسایط باربری ومسافربری را تا فاصله های 500 متری در میان قول ها ودره ها واژگون ساخته است.

"در حال حاضر ما 19 جسد را بیرون ساخته ایم وشاید اجسادیگری نیز در زیر برف کوچ ها باقی مانده باشد وسایط مسافربری را برفکوچ زده است اکثرا تا 300 _ 400 وحتی 500 متر از سرک بدور ساخته است" .

جنرال محمدرجب میگوید در حال حاضر شاهراه سالنگ بروی ترافیک مسدود میباشد.

رئیس حفظ و مراقبت ساکنگ ها میگوید در حال حاضر یک خط بروی ترافیک در حال باز نمودن میباشد تا بقربانیان این حادثه کمک های بیشتری صورت بگیرد.

رئیس حفظومراقبت سالنگ ها میگوید تا اکنون بیش از هزار نفر را از مناطق مختلف نجات داده است.

کیهان طفلی خورد سالی است که ازاین حادثه جان به سلامت برده ولی میگوید از پدر مادر وکاکایش اطلاعی ندار.

دگرجنرال محمدرجب رئیس حفظ ومراقبت سالنگ ها از تمام رانندگانى وسایط که درمسیر شاهراه سالنگ رفت و آمد دارند تقاضا نمود که در کنار مراعات نمودن قوانين ترافيکى حتما زنجير یا چین وسايل گرم کننده را با خود داشته باشند تا از خطرات احتمالى نجات یابند.

در همین حال مقامات وزارت امور داخله اعلام نمودند که توسط هليکوپتر هاى وزارت دفاع ملى ٥٠٠ خوراک نان بسته بندى شده را براى افراديکه در برف کوچها گيرمانده اند ارسال کرده اند .

شاهراه سالنگ که کابل پاییتخت را با شمال این کشور وصل میدارد در فصل زمستان هميشه با مشکلات ناشى از توفان و برف کوچ ها که بعضا سبب تلفات جانى نيزمیگردد مواجه میگردد در همین حال گزارشات نیز به نشر رسیده که در حال حاضر راههای مواصلاتی در ولایات غور، بامیان، وردک، دایکندی ونقاط دیگر این کشور مسدودبود و ارتباطات مراکز ولایات باولسوالی ها قطع میباشد.

تا کنون صد ها تن نجات داده شده است، ولی آن کوه سه هزار و چهارصد متری و تونل آن، مسدود میباشد.

مامورین محلی میگویند برف شدید باعث ایجاد برف کوچ شد، و قسمت های درۀ را مسدود نمود که کابل را به مزار شریف وصل مینماید.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان بیانیۀ را نشر نموده با قربانیان اظهار همدردی کرد، و مامورین فواعد عامه را هدایت داد تا در تلاش های نجات همکاری نمایند.

XS
SM
MD
LG