لینک های دسترسی

Breaking News

یک شرکت داخلی با سرمایهٔ ۲۵۰ میلیون دالر در افغانستان به کار آغاز کرد


مراسم گشایش یک شرکت داخلی در افغانستان

مقام‌های طالبان از آغاز کار یک شرکت داخلی با هزینۀ ۲۵۰ میلیون دالر در افغانستان خبر داده و می‌گویند که این شرکت در آینده سرمایه‌ای خود را افزایش خواهد داد.

این شرکت که "افغان انویست" نام دارد در مراسمی با حضور مقام‌های طالبان، تجار افغان و برخی از سفیران کشورهای منطقه امروز یکشنبه ۱۹ جون (۲۹ جوزا) در کابل گشایش یافت.

بر اساس معلومات طالبان افغان انویست یک شرکت "محدودالمسوولیت" است که در بخش‌های معادن، انرژی، ساختمان و زراعت در افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان گفت که در این شرکت ۱۳ تجار افغان سرمایه‌گذاری کرده اند.

آقای دلاور افزود که آنان برای فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به ویژه استخراج معادن در افغانستان متعهد اند.

عبدالغنی برادر، معاون رییس الوزرای طالبان گفت که زمنیه برای سرمایه‌گذاری در افغانستان فراهم شده و از تجار افغان خواست که سرمایه‌های شان را دوباره به این کشور انتقال دهند.

این در حالی است که پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان بسیاری از تجار افغان سرمایه‌های شان را از این کشور بیرون کرده و در حال حاضر، در امارات متحدۀ عرب، ترکیه و برخی از کشورهای دیگر به کار شان ادامه داده اند.

پیش از این، سازمان بین‌المللی کار در گزارشی گفته بود که پس از تسلط گروه طالبان بیش از ۵۰۰ هزار نفر در افغانستان وظایف‌شان را از دست داده اند و بحران به وجود آمده، اقتصاد افغانستان را فلج کرده و بازار کار را به شدت زیر فشار قرار داده است.

این در حالی است که اخیراً مقامات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان از پالیسی حکومت طالبان مبنی بر حمایت از سکتور خصوصی استقبال کرده، اما بر عملی‌شدن آن تاکید می‌کنند.

مقامات طالبان به تاریخ ۱۹ جنوری (۲۹ جدی) در نشست "اقتصاد افغانستان" گفتند سکتور خصوصی در پالیسی اقتصادی حکومت جایگاه ویژه دارد و با توانمندشدن این سکتور مشکلات اقتصادی افغانستان حل خواهد شد.

خانجان الکوزی، عضو هیات مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به صدای امریکا گفته است که در حکومت‌های قبلی نیز وعدۀ حمایت داده شده بود و اکنون نیز چنین تعهدی صورت گرفته است، اما به کارهای عملی در این راستا نیاز است.

آقای الکوزی گفته است تا زمانیکه حکومت طالبان به رسمیت شناخته نشود، مشکلات سکتور خصوصی در بخش تجارت و ترانزیت حل نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG