لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: رهبران افغان باید در مورد استراتیژی جدید امریکا بحث کنند


رئیس اجراییه حکومت افغانستان می گوید که استراتیژی جدید ایالات متحده در قبال افغانستان مفید است، اما تاکید می ورزد که این استراتیژی باید توسط رهبران سیاسی افغانستان مطالعه گردد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان، روز شنبه حین سخنرانی بمناسبت هفته شهید و یادبود از شانزدهمین سالروز مرگ احمد شاه مسعود،گفت بحث رهبران سیاسی افغان روی استراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان ضروری می باشد.

آقای عبدالله می گوید باور دارد که نکات اساسی استراتیژی امریکا مانند حمایت از فعالیت های محاربوی افغانستان، وارد نمودن فشار بر [پاکستان] و مسایل دیگر نکات مثبتی است که به گفته او "در این مورد انشاالله با رهبران خود بحث خواهیم داشت."

بعد از اعلام پالیسی جدید امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا، قوای امریکایی حملات هوایی شانرا در افغانستان گسترش داده وشمار زیاد پیلوت های امریکایی را به پایگاه هوایی بگرام اعزام کرده است. انتظار می رود که ایالات متحده ۳۵۰۰ نیرو تازه دم را به افغانستان اعزام کند و به این ترتیب، شمار قوای امریکایی در افغانستان به به ۱۴۰۰۰ هزار نیر خواهد رسید.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، گفته است که پالیسی جدید ادارۀ ویمقید به زمان نبوده، بلکه نظر به خواست و تقاضای شرایط عملی می گردد.

واکنش در برابر استراتیژی امریکا

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، می گوید که پالیسی جدید امریکا باید افغانستان را به مرکز رقابت ها نه بلکه به مرکز همکاریهای منطقوی مبدل سازد.

آقای کرزی در مورد گفته است که "از همه همسایگان، از ایالت متحده و کشورهای بزرگ می خواهم که افغانستان را جای رقابت های خود مبدل نکنند و افغانستان باید جای دوستی ها و همکاری های آنها باشد."

آقای کرزی در پالیسی جدید به اشاره به موقف امریکا در قبال پاکستان از اسلام آباد خواست که در برابر کابل راه صلح را انتخاب کند.

در همین حال محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، می گوید که حکومت باید برای پایان دادن جنگ راه و چاره جستجو کند.

آقای خلیلی گفت "ما زمانی میتوانیم در هر عرصه گام های استوار برداریم که برای پایان دادن جنگ یک راه بیابیم. برای پایان داده جنگ باید با اتحاد ملی به پیش برویم."

از جانب دیگر الیس ویلز، سرپرست دفتر نمایندگی ویژه ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، می گوید که واشنگتن هرگز اجازه نخواهد داد تا گروه طالبان برنده جنگ در افغانستان شود.

الیس ویلز همچنین گفت که واشنگتن شرایطی را ایجاد خواهد کرد که طالبان سرانجام به میز مذاکره و راه حل سیاسی برای مسئله افغانستان رو آورند.

خانم ویلز در مصاحبه با صدای امریکا گفت که به منظور آماده کردن گروه طالبان برای از سرگیری مذاکرات صلح با حکومت افغانستان، ایالات متحده با پاکستان و سایر کشور های منطقه تماس گرفته است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا هشدار داده است که ایالات متحده دیگر در برابر فراهم آوری پناهگاه های امن برای دهشت افگنان توسط پاکستان خاموشی اختیار نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG