لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو را رد نکرد


عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه حکومت افغانستان اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را رد نکرد.

آقای عبدالله که برای یک سفر رسمی به بریتانیا رفته است، روز پنجشنبه (۱۷ جوزا) در پاسخ به این پرسش خبرنگار رویترز که آیا او برای بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو اشتراک می کند یا خیر، گفت: "من نمی گویم که این کار را نخواهم کرد اما تا کنون در این مورد تصمیم نگرفته ام."

رئیس اجراییه حکومت افغانستان در مصاحبه با رویترز تاکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری آینده در افغانستان باید به شکلی برگزار شود که منجر به تکرار بحران های پس از دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته نشود.

عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ با تفاوت اندک آرا شکست خورد و به دلیل تقلب گسترده در هر دو انتخابات، با نتایج آن مخالفت کرد.

اختلافات آقای عبدالله با حامد کرزی در انتخابات ۲۰۰۹ و با محمد اشرف غنی در انتخابات ۲۰۱۴ بر سر نتایج این دو انتخابات سبب ایجاد بحران های سیاسی در افغانستان شد.

آقای عبدالله گفت که افغانستان نباید دوباره در معرض همچو بحران ها قرار بگیرد و به گفته او برای جلوگیری از وقوع همچو بحران های سیاسی پس از انتخابات، ایجاد نظام پارلمانی راه حل می باشد.

عبدالله عبدالله گفت که بهترین راه برای انتقال مسالمت آمیز قدرت سیاسی در افغانستان تعدیل قانون اساسی این کشور است چون به گفته او در این قانون قدرت و اختیارات بسیار زیاد برای رئیس جمهور افغانستان داده شده است.

رئیس اجراییه افغانستان افزود: "یک مشکل اساسی در نظام بیش از حد متمرکز (افغانستان) وجود دارد که منجر به ایجاد چالش ها می شود و این نظام همچو چالش ها را در گذشته ایجاد کرد."

عبدالله عبدالله در پاسخ به این پرسش که آیا پس از انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز کرسی ریاست اجراییه به نامزد که در جایگاه دوم قرار می گیرد، داده خواهد شد و به این گونه نامزدان انتخابات پیشرو یک حکومت وحدت ملی تشکیل خواهند کرد، گفت که احتمال این کار وجود دارد.

XS
SM
MD
LG