لینک های دسترسی

Breaking News

امارات پرده برداری از نقاشی عیسی مسیح را به تاخیر انداخت


مراسم پرده برداری از گران‌بهاترین نقاشی لیوناردو داوینچی مسما به "سالوادور موندی" یا "منجی جهان" که چهرۀ عیسی مسیح را به تصویر کشیده و قرار بود در شهر ابو ظبی برگزار شود، به تاخیر افتاد.

ادارۀ فرهنگ و گردشگری ابو ظبی در یک پیام تویتر ضمن اعلام این مطلب گفته است که جزئیات بیشتر به زودی اعلام خواهد شد، اما دلیل تاخیر در برگزاری این مراسم را روشن نکرده است.

این نقاشی معروف که کم و بیش ۵۰۰ سال قدمت دارد و یکی از ۲۰ اثر شناخته شدۀ لیوناردو داوینچی است، قرار بود اواخر ماه روان میلادی در موزیم "لوفر" ابو ظبی به نمایش گذاشته شود.

این اثر هنری حدود ۹ ماه پیش به قیمت ۴۵۰ میلیون دالر در حراجخانۀ کریستی فروخته شد و به صفت قیمتی ترین اثر هنری جهان تا عصر حاضر ثبت تاریخ شد.

ابتدا، هویت خریدار پنهان بود، اما چندی بعد روزنامه‌های وال ستریت ژورنال و نیویارک تایمز گزارش دادند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، این اثر را خریداری کرده است.

پیشینۀ نقاشی "منجی جهان"

لیوناردو داوینچی هنرمند نامدار ایتالیایی که ۵۰۰ سال پیش از امروز می‌زیست، سالوادور موندی را نقاشی کرده است. این اثر عیسی مسیح را با چهرۀ آرام و خونسرد در حالی نشان می دهد که یکی از دست‌های خود را بالا گرفته است.

در گذشته شک و تردیدهایی درباره اصالت سالوادر موندی وجود داشت و کارشناسان هنری باور داشتند که یکی از شاگردان لیوناردو داوینچی این اثر را کشیده است که به همین دلیل تا کنون ارزش مادی زیادی نداشت.

سالوادور موندی حدود ۵۰ سال پیش در یک حراجی در لندن به قیمت ۶۰ میلیون دالر فروخته شد. چهار سال پیش این اثر در یک معاملۀ خصوصی توسط یک کلکسیونر روس به مبلغ ۱۲۷ میلیون دلار خریداری شد.

اما پس از تایید اصالت نقاشی توسط کارشناسان حراجخانه کریستی، شرایط تغییر کرد و تابلوی یاد شده به عنوان یکی از بزرگترین کشفیات هنری قرن معرفی شد.

لیوناردو داوینچی از بزرگترین هنرمندان جهان است که نقش مهمی در شکل‌گیری جنبش رنسانس در اروپا داشت و آثار مشهوری را خلق کرد. سالوادور موندی یکی از بیست نقاشی است که از این هنرمند صاحب سبک باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG