لینک های دسترسی

Breaking News

زندان بگرام موضوع پر مناقشه میان ایالات متحده و افغانستان


آرشیف
آرشیف

روزنامه واشنگتن پست میگوید یک کمسیون تحقیقاتی، به روز شنبه، اردوی ایالات متحده را متهم به آزار و شکنجه در زندان عمده افغانستان نموده و تقاضای حامد کرزی را تصریح نمود که زندانیان باید به افغانها تسلیم شده و کسانی که بدون سند و گواه در حبس میباشند، آزاد گردند.

روزنامه واشنگتن پست می نگارد که این تقاضا ها حکومات ایالات متحده و افغانستان را در یک مسیر پر مناقشه روی تصمیم رهایی صد ها مظنون طالبان و القاعده که در افغانستان فعالیت میکردند، قرار میدهد.

در دو دیدار کمسیون تحقیقاتی از بخش تحت کنترول امریکایی ها در زندان بگرام، به گفته گل رحمان قاضی، رئیس کمسیون، محبوسین از هوای سرد، تلاشی های تحقیر آمیز و عدم دسترسی به روشنی شکایت داشتند.

واشنگتن پست از قول سید نورالله، عضو دیگر این کمسیون میگوید که زندان بگرام باید به زودترین فرصت به افغانها، تحویل داده شود.

گاڤن سندوال، سخنگوی سفارت ایالات متحده در کابل، به روز شنبه گفت که مامورین امریکایی تازه راپور کمسیون تحقیقاتی را حاصل نموده اند.

وی افزود که در مورد تمام اتهامات شکنجه و آزار به صورت جدی تحقیق خواهد شد. سندوال تصریح نمود که ایالات متحده متعهد به تحویل دهی تمامی زندانیان به شکل مسولانه آن میباشد.

روزنامه واشنگتن پست ادامه میدهد که افزایش جنجال ها روی زندان بگرام، شاید تهدیدی برای مذاکرات شکننده روی توافق نامه شراکت ستراتیژیک بین ایالات متحده و افغانستان باشد، زیرا موضوع زندانیان، یکی از مسایل حل نشده در این مذاکرات است.

آقای قاضی میگوید به گفته مامورین امریکایی زندان بگرام از جمع ۳۰۰۰ زندانی، فقط ۳۰۰ تن دوسیه قانونی دارند و ۲۷۰۰ زندانی دیگر بر اساس استخباراتی زندانی شده اند که در محاکم قابل استفاده نمی باشد.

روزنامه واشنگتن پست از قول آقای قاضی میگوید موجودیت یک زندان در داخل افغانستان که توسط خارجی ها کنترول میشود خلاف قانون اساسی افغانستان است.

XS
SM
MD
LG