لینک های دسترسی

Breaking News

دختران افغان برنده جایزه یک رقابت روبات سازی اروپا شدند


دختران روبات ساز افغان در ماه جولای امسال نیز در یک رقابت در امریکا اشتراک کرده بودند.

یک تیم روبات ساز دختران افغان برنده جایزه در یک رقابت معتبر در اروپا شد.

سفارت افغانستان در لندن روز پنجشنبه گفت که دختران روبات ساز افغان توانستند با ساختن یک روبات که با استفاده از انرژی آفتاب، به دهاقین در بخش های مختلف چون غرس تخم بذری و قطع کردن غله جات به شمول گندم کمک می کند، برنده جایزه شوند.

«روباتیکس» که از ۲۴ تا ۲۶ نومبر در تالین، پایتخت استونیا برگزار شده بود، بزرگترین جشنواره نمایش روبات ها در اروپا تلقی می شود.

تیم افغانستان که متشکل از سه دختر بود توانست برنده جایزه "رقابت متشبثین" در این جشنواره شود.

در این رقابت جشنواره «روباتیکس» تیم های اشتراک کننده باید یک روبات می ساختند که توانایی حل مشکلات در جهان واقعی را می داشت و مشتریان خواستار خریداری آن می شدند.

سید طیب جواد، سفیر افغانستان در لندن به خبرگزاری رویترز گفته است که دختران روبات ساز افغان مثال "عالی" برای تمام مردم جهان است که اگر جوانان افغان حمایت و فرصت کافی داشته باشند، آنان می توانند در بخش های آموزشی به پیروزی برسند.

آقای جواد دختران روبات ساز را "آینده سازان" افغانستان خوانده است.

تیم روبات سازان دختران افغان پس از آن توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب کرد که در ماه جولای ایالات متحده درخواست ویزه اعضای آن را برای اشتراک در یک رقابت روبات ها در آن کشور رد کرد.

پس از آنکه این تصمیم حکومت امریکا اعتراض و خشم مردم را بر انگیخت، با دخالت مقام های ارشد حکومت آن کشور برای اعضای تیم روبات سازان دختران افغان ویزه داده شد.

دختران روبات ساز افغان با برنده شدن رقابت در اروپا توانستند مقدار کم پول را به حیث جایزه دریافت کنند. از این تیم برای اشتراک در یک رقابت بزرگتر که در ماه می سال آینده در ایالات متحده برگزار خواهد شد، نیز دعوت شده است.

دختران افغان در رقابت سال آینده در امریکا فرصت خواهند داشت تا برای کسب پول سرمایه گذاری به خاطر ایجاد یک شرکت به مالکیت خود شان رقابت کنند.

XS
SM
MD
LG