لینک های دسترسی

Breaking News

رهایی ۳۱۷ زندانی دیگر طالبان از بند حکومت افغانستان


حکومت افغانستان اعلام کرد که بر اساس فرمان رییس جمهور این کشور، ۳۱۷ زندانی دیگر طالبان از بند رها شده اند.

شورای امنیت ملی افغانستان امروز یکشنبه دوم اگست (۱۲ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این زندانیان طالبان طی دو روز گذشته از زندان مرکزی پروان و محابس سایر ولایات آزاد شدند که با این حساب، رقم مجموعی زندانیان رهاشدۀ طالبان از بند حکومت به ۴۹۱۷ نفر رسید.

جاوید فیصل، سخنگوی این شورا نیز گفت: "اين ٣١٧ نفر كه در دو روز گذشته رها شده اند، بخشی از ۵۰۰ نفری است كه رييس جمهور در روز عيد يادآورى كرد".

شورای امنیت ملی افغانستان هدف از رهایی این زندانیان را، تلاشی برای صلح و حسن نیت حکومت افغانستان، جهت کاهش خشونت‌ و آغاز گفتگوهای مستقیم یاد کرده است.

این شورا همچنان گفته است که روند رهایی زندانیان طالبان ادامه دارد تا رقم ۵۱۰۰ نفر زندانی تکمیل شود.

رهايى ۵۰۰۰ زندانى طالبان از سوی حكومت افغانستان و یک هزار زندانی از سوی طالبان جز توافقنامه صلح ایالات متحده و طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری در دوحه امضا شد.

اما قبل بر این، حکومت افغانستان اعلام کرده بود که صدها زندانی طالبان را به دلیل مسایل "حق‌العبدی" رها نمی‌تواند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز پس از ادای نماز عید اضحی اعلام کرد که رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان در حیطهٔ صلاحیت‌های وی نیست و در این مورد نمایندگان مردم در لویه جرگۀ مشورتی صلح تصمیم خواهند گرفت.

ریاست جمهوری افغانستان تا اکنون زمان دقیق برگزاری این جرگۀ مشورتی را روشن نکرده است.

روز گذشته، خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام امریکایی بدون ذکر نام آنها گزارش داد که مقامات امریکایی پیشنهاد کرده اند که آن عده از جنگجویان طالبان که به انجام حملات مرگبار متهم اند، پس از رهایی به محل سوم انتقال داده شوند و حکومت افغانستان و گروه طالبان به گونه مشترک از آن محل، نظارت کنند.

ریاست جمهوری افغانستان از ابراز نظر در مورد این گزارش به صدای امریکا خودداری کرده است.

از سویی هم، طالبان گفته اند که بر اساس توافقنامۀ دوحه، این گروه در جریان سه‌ونیم ماه گذشته ۱۰۰۵ زندانی دولت را در ترکیب ۵۴ گروه و در ۳۰ ولایت از بند رها کرده است.

اما مقام‌های حکومت افغانستان گفته اند که شماری از اسیران رهاشده غیرنظامیان و کارمندان ملکی حکومت اند، در حالی که قرار بود تمام ۱۰۰۰ نفر، اسیران نظامی باشند.

XS
SM
MD
LG