لینک های دسترسی

Breaking News

جوانان افغان در عراق سرگرم فراگیری تحصیل اند


پس از تسلط طالبان بر افغانستان و مسدود شدن مکاتب ، ده ها دانش آموز افغان زمینه تحصیل در عراق را پیدا کردند.

شکیلا محمدی، یک هفته قبل از اینکه برای ادامه تحصیل به عراق برود، در ماه اکتوبر سال ۲۰۲۱ برای سپری نمودن تعطیلات به قریه خود رفته بود .

او می‌گوید:" برای آخرین بار به جایی رفتم که در آنجا به دنیا آمده بودم، آنوقت نمی دانستم که این آخرین بارم خواهد بود. بعد از خدا حافظی با پدر و مادرم فهمیدم که تا دیر زمانی آنان را دیده نخواهم توانست. همان موقع تصمیم گرفتم که تنها چیزی که می توانم به آن فکر کنم تحصیلاتم است. تصمیم گرفتم یک وکیل مسلکی شوم و به جامعه نشان دهم که دختران نیز می توانند قانون را در سطح بین المللی تنفیظ نمایند".

پس از تصرف کابل توسط طالبان در ماه اگست سال ۲۰۲۱، مکاتب لسیه و متوسطه نسوان از سوی طالبان مسدود گردید. طالبان پوهنتون امریکای افغانستان را بستند و دانش آموزان با یک آینده نامعلوم و سردرگمی مواجه شدند.

شکیلا محمدی می گوید: "فکر می کردم جنگ هنوز در عراق ادامه دارد. ترس داشتم تا به آنجا بروم. فکر نمی کردم به جای بهتری بروم ،اما وقتی که به کردستان آمدم متوجه شدم که سلیمانیه واقعا یک جای خوب و آرامی است. مردم مهربانی دارد و مهمان نوازی در پوهنتون امریکایی عالی بود."

عصمت الله سهاک، یکتن دیگری از محصیلن افغان در سلیمانیه عراق نیز می‌گوید که پس از تغییرات سال گذشته، امید او برای ادامه تحصیل در افغانستان از بین رفت.

اما پس از چند هفته ادامه درس از طریق آنلاین، فرصت ادامه تحصیل در پوهنتون امریکایی در سلیمانیه کردستان عراق برای وی مساعد شد.

عصمت الله سهاک می گوید: "وقتی طالبان به قدرت رسید، احتمال آن میرفت که تعلیم و تربیه بیشترین آسیب را در کشور خواهد دید. یقیناً تحولاتی که در عرصه معارف به وجود آمده برای جامعه افغانستان بسیار زیان آور بود . شخصاً فکر میکردم که فرصت تحصیلم را از دست داده ام.

از جمله‌ای ۱۱۰ دانشجوی افغان که برای تحصیل به سلیمانیه رفته بودند، ۳۲ نفر از جمله شکیلا محمدی و عصمت سهاک در اوایل جون فارغ التحصیل شدند.

این محصلین اکنون مدرک لیسانس خویش را به پایان رسانده اند، ولی می خواهند تامدرک ماستری خود را نیز بدست بیآورند و امیدوارند تا روزی به کشور خویش دوباره برگردند.

عصمت سهاک فراغت خود را با درجه لیسانس یک فرصت طلایی می‌داند و می خواهد تا در آینده معلم شود. وی افزود: " می خواهم تا چند ماه و چند سال زندگی خود را وقف تعلیم و تربیه نمایم."

XS
SM
MD
LG