لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور غنی در مجمع عمومی ملل متحد بر چه بحث خواهد کرد؟


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به منظور اشتراک در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی ملل متحد، رهسپار ایالات متحدۀ امریکا شده است.

دفتر ریاست جمهوری اجندای سفر آقای غنی به نیویارک را مشخص ساخته و گفته که او در مجمع عمومی ملل متحد، راجع به همکاری‌های منطقه و جهان در مبارزه با تهدید تروریزم سخنرانی میکند و نیز با رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دیدار دوجانبه خواهد داشت.

برای آقای غنی، این نخستین باریست که در نشست مجمع عمومی ملل متحد سخنرانی می کند. هفتاد دو دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز سه شنبه در مقر این سازمان در شهر نیویارک ایالات متحدۀ امریکا گشایش می یابد. در این اجلاس یک هفته یی، تأمین صلح و انکشاف در جهان، از موضوعات عمدۀ مورد بحث خواهد بود.

مهمترین موضوع مورد بحث در این دور، صلح جهانی به شمول بررسی تهدیدات کوریای شمالی است. تدابیر امنیتی در شهر نیویارک قبل از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شدید تر شده است.

بحث بزرگ دیگر، وضعیت مسلمانان روهینگیایی در میانمار است. خشونت هایی که نسل کشی خوانده شده، با عث فرار ده ها هزار روهینگیایی مسلمان از میانمار به بنگله دیش شده است.

مظاهره کنندگان در برابر مقر سازمان ملل متحد، با پیامی ناخوش ایند برای آنگ سانگ سوچی، رهبر میانمار، امده بودند. با افزایش فشار، آنگ سانگ سوچی سفر اش را به سازمان ملل متحد فسخ کرده و انگیزه اش را وقوع "دهشت افگنی" در ایالت راخین در کشور اش عنوان کرده است. سران کشور ها روی صلح، امنیت و انکشاف جهانی بحث میکنند.

در میان دیگر کشور های منطقه، هند در این نشست، موضوع مبارزه با دهشت افگنی در جهان را برجسته خواهد ساخت.

ایران بر استفادۀ درست از معاملۀ هستوی قدرت های جهان با آن کشور تأکید خواهد کرد. حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در میدان هوایی تهران پیش از پرواز به سمت نیویارک مدعی شد که اگر ایالات متحدۀ امریکا، در مزاج تند اش تغییر وارد کند، از معاملۀ هستوی با تهران سود خواهد برد.

در زمره سرانی که در این نشست شرکت نخواهند کرد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و انگلا میرکل صدراعظم جرمنی ، شامل هستند.

XS
SM
MD
LG