لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت نام 'تقویتی' رای دهندگان افغان آغاز می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند ثبت نام تقویتی رای دهندگان به تاریخ ١٨ ماۀ جوزا آغاز و تا اول ماۀ سرطان ادامه داشته باشد.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت که این روند در تمامی ولسوالی‌ها و نواحی شهرها و ولایات افغانستان تطبیق خواهد شد.

آقای سادات افزوده است که در این روند کسانی که تا روز انتخابات به سن ۱۸ سالگی می‌رسند، کسانی که به تازگی به افغانستان برگشته باشند، افرادی که قبلاً ثبت نام نکرده اند و یا هم نام شان در فهرست قبلی اشتباه بوده و یا تذکرۀ شان گم شده باشد، ثبت نام خواهند شد.

به گفتۀ آقای سادات "همۀ آمادگی گرفته شده، انتقالات صورت گرفته، فعلاً از مراکز ولایات به ولسوالی‌ها مواد انتقال ‌میشود، به تاریخ ۱۸ که روز شنبه است، در سراسر افغانستان ثبت‌نام تقویتی آغاز می‌شود".

بر اساس معلومات کمیسیون انتخابات کسانی که از یک حوزۀ انتخاباتی به حوزۀ دیگر نقل مکان کرده باشند، نیز در دور جدید دوباره ثبت ‌نام خواهند شد.

مروه امینی، سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به صدای امریکا گفت که باید بر اساس تقویم انتخاباتی اعلام‌شدۀ کمیسیون انتخابات، این روند باید در ۲۶ ثور آغاز میشد.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، در این روند تنها تذکره سند مدار اعتبار میباشد.

‌ولی خانم امینی این کار را غیر قانونی خواند و گفته است "خلاف قانون این ثبت نام باید به گونۀ منول نی، بلکه به گونۀ الکترونیکی و بایومتریکی برگزار میشد که با تاسف این کار را کمیسیون‌ های انتخاباتی انجام داده نتوانستند".

به گفتۀ مروه امینی "مسئله مهمتر این که شمار مراکزی را که اعلام کرده اند تقریباً ۴۰۰ مرکز، این برای کل افغانستان بسنده نیست و کفایت نمیکند".

کمیسیون انتخابات در حالی ثبت نام تقویتی رای ‌دهندگان را آغاز میکند که بر اساس آمار رسمی، در انتخابات ولسی جرگه، ۸.۸ میلیون واجد شرایط ثبت نام کردند که۶۷ درصد مردان و ۳۳ درصد دیگر زنان بودند.

XS
SM
MD
LG