لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی عفو بین‌الملل از معرفی 'منتقدان' صالح به لوی سارنوالی افغانستان


سازمان عفو بین‌الملل، پس از نشر گزارش‌ها در مورد معرفی ده‌ها کاربر شبکۀ اجتماعی فیسبوک به لوی سارنوالی افغانستان، به دلیل ابراز نظریات "انتقادآمیز" به پست‌های امرالله صالح، ابراز نگرانی عمیق کرده است.

این سازمان روز چهارشنبه ۲۶ فبروری (۷ حوت) گفته است که نگران ارجاع ۴۰ نفر در افغانستان به لوی سارنوالی افغانستان است.

عفو بین‌الملل در یک پیام تویتر نگاشته است: "هیچ کس نباید به خاطر استفاده صلح‌آمیز از حق آزادی بیان، با انتقام‌جویی مواجه شود".

لوی سارنوالی افغانستان تایید کرده است که "روند سبز" به رهبری امرالله صالح شماری از کاربران فیسبوک را به دلیل اهانت و توهین به این نهاد معرفی کرده است.

اما کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران افغان امروز گفت که احضار کاربران رسانه‌های اجتماعی از طریق لوی سارنوالی اقدام غیرقانونی و نفوذ سیاسی است.

صدیق‌الله توحیدی، مسوول دادخواهی این كميته گفت که اهانت و دشنام در قانون جزای افغانستان صراحت دارد؛ اما اگر این ادعا بعد انتخاباتی داشته باشد، کمیته رسانه‌های کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان صلاحیت پیگیری آن را دارد.

او افزود: "اگر به دلیل نشر در رسانه‌های اجتماعی این شکایات صورت گرفته است، باید مطابق قانون رسانه‌های همگانی از طریق کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای وزارت اطلاعات و فرهنگ اقدام می‌شد".

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان از لوی سارنوالی افغانستان خواسته که در چنین حالاتی از "اشخاص ذی‌نفوذ" متاثر نگردد و فضای باز آزادی بیان را مخدوش نسازد.

از سویی هم امرالله صالح در صفحۀ فیسبوک‌ خود نگاشته است که وی کسی را به اتهام "توهین، دشنام و ناسزاگویی" در پای نوشته‌های‌اش در فیسبوک به مراجع عدلی و قضایی افغانستان معرفی نکرده است.

آقای صالح افزوده آنچه که در رسانه‌های اجتماعی دست به دست شده اقدام شاخه حقوقی و سیاسی روند سبز افغانستان (رسا) بخاطر دفاع از حریم سازمان و حریم خصوصی اعضای سازمان است.

آٍقای صالح تاکید کرده است که از یک و نیم سال به این‌سو با روند سبز همکاری ندارد.

XS
SM
MD
LG