لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: حدود ۲۰۰ نیروی ویژۀ پاکستانی در پنجشیر حضور دارند


امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که یک گروه ۲۰۰ نفری نیروهای ویژه پاکستانی در پنجشیر حضور دارند و طالبان را در این ولایت همکاری می‌کنند.

آقای صالح که در بیرون از افغانستان به سر می‌برد، روز جمعه ۱۷ دسمبر (۲۶ قوس) در صفحۀ تویترش نگاشته است که حالا بسیاری مردم شواهدی زیادی در اختیار دارند که نیروهای پاکستانی در جنگ پنجشیر حضور داشته و طالبان را همکاری کرده اند.

از دو روز به این‌سو، ویدیوی در شبکۀ‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن افراد طالبان را نشان می‌دهد که از ریزش نخستین برف امسال در پنجشیر استقبال کرده و یکی آنان به زبان اردو تکلم می‌کند.

آقای صالح نگاشته است: "حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای نخبه پاکستان از گروه خدمات ویژۀ (SSG) در پنجشیر استند تا شبه‌نظامیان طالب را رهنمایی کنند و در صورت نیاز مستقیماً مردم را بکشند."

آقای صالح که ساعاتی پیش از ترک محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از این کشور، به ولایت پنجشیر رفت و بخشی از رهبری جنگ با طالبان را به عهده گرفت، همچنین گفته است که "مقاومت یک نیاز ملی است".

او پس از چندین روز حضور در پنجشیر گفته می‌شود که به تاجیکستان رفته و در حال حاضر در آنجا به سر می‌برد.

طالبان و مقام‌های پاکستانی تا کنون در مورد اظهارات معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان تبصرۀ نکرده اند، اما پیش از این، گزارش‌های در مورد حضور نظامیان پاکستانی در میان افراد این گروه در جنگ پنجشیر را رد کرده بودند.

پنجشیر آخرین ولایت افغانستان بود که طالبان برای تصرف آن با نیروهای جبهۀ مقاومت درگیر جنگ شدند و هنوز هم گفته می‌شود که نیروهای جبهۀ مقاومت در بخش‌هایی از این ولایت مستقر اند.

در جریان جنگ پنجشیر گزارش‌هایی نیز وجود داشت که گویا طیاره‌های پاکستانی مواضع جنگجویان مقاومت را هدف حملات قرار داده است. اما مقام‌های پاکستانی این گزارش‌ها را رد کردند.

پس از آنکه گروه طالبان به تاریخ ششم سپتمبر (۱۵ سنبله) اعلام کرد که ولایت پنجشیر را تصرف کرده است، احمد مسعود، رهبر جبههٔ مقاومت از تمامی‌ افغان‌ها خواست تا در مقابل این گروه "قیام ملی" کنند.

آقای مسعود از تمام افغان‌ها خواسته بود تا به هر نوع ممکن برای نجات وطن شان به پا برخیزند و قیام و مقاومت کنند.

بر اساس گزارش نشریۀ "انترسپت" به نقل از یک مقام ارشد استخباراتی امریکا، یک مشاور وزارت دفاع امریکا و دو مقام ارشد پیشین حکومت افغانستان، به دنبال تصرف کامل ولایت پنجشیر توسط طالبان به تاریخ ششم سپتمبر، احمد مسعود نیز به تاجیکستان رفته است.

XS
SM
MD
LG