لینک های دسترسی

Breaking News

توافق با طالبان باعث تعویق انتخابات نخواهد شد – تحلیلگر امریکایی


با آغاز دور نهم مذاکرات صلح میان واشنگتن و نمایندگان گروۀ طالبان، جانی والش، کارشناس ارشد بخش أفغانستان در انستیتوت صلح امریکا مستقر در واشنگتن دی سی گفته است که توافق میان هردو طرف، باعث به تعویق افتیدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نخواهد شد.

این کار شناس امریکایی در یک مصاحبه با رادیو آشنا، صدای امریکا گفته است " تنها چیزی که می تواند سناریو را تغیر دهد و می توان تصور تعویق انتخابات را کرد، اینست که مذاکرات بین الافغانی روی برگزاری به موقع یا تعویق انتخابات تصمیم بگیرد".

برای آغاز دور نهم مذاکرات صلح در قطر، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، عازم قطر شده است.

وزارت خارجۀ امریکا هدف از سفر آقای خلیلزاد را "تشویق کامل" برای مذاکرات "بین الافغانی" عنوان کرده است.

آقای والش نیز افزوده است که "مذاکرات صلح دوحه به هدف برگزاری مذاکرات بین الافغانی بر گزار شده است".

به گفته این تحلیلگر امریکایی، بادرنظرداشت رقم تلفات روزمرۀ سربازان افغان " جنگ أفغانستان، خشونت آمیز ترین جنگ جهان تلقی میشود".

جانی والش اضافه کرده "هر چه زودتر که أفغان ها با هم بنشینند، برای جلوگیری از تلفات أفغان ها در رویداد های امنیتی، بهتر خواهد بود".

این تحلیلگر امریکایی همچنان افزوده است که بدون درنظر داشت زمان برگزاری انتخابات "کار های نهایت بزرگی باید در مبارزه علیه فساد انجام شود".

به گفتۀ او فساد و تقلب در بیشتر انتخابات افغانستان به مقیاس نسبتاً گسترده ای رخ داده است و اضافه ساخته که اقدامات پیشگیرانۀ فساد در گذشته، آنچنانیکه باید میبود، موثر نبوده است.

آقای والش همچنان هشدار داده است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ممکن با خشونت ها همراه باشد.

زیرا به گفتۀ او "بخش های از افغانستان وجود دارد که بنا بر دلایل امنیتی، جمع کثیری از مردم نمیتوانند به پای صندوق های رای بروند یا هم بنا بر موجودیت تهدید ها، شمار اندکی قادر خواهند بود در رای دهی سهم بگیرند".

ولی افزوده است که "به این معنی نیست که انتخابات برگزار نمیشود و نتایجی را در پی نخواهد داشت".

XS
SM
MD
LG