لینک های دسترسی

Breaking News

۱۶ درصد کودکان در بامیان از آموزش محروم اند - سروی


عکس از آرشیف

نتایج یک سروی که تازه توسط ریاست معارف ولایت بامیان انجام شده نشان می دهد که از مجموع ۱۷۲هزار و ۲۳۳ کودک ۷ تا ۱۸ ساله در بامیان، بیشتر از ۲۳هزار کودک واجد شرایط، عمدتاً دختران، از آموزش محروم مانده اند.

بر بنیاد این سروی، درحال حاضر بیش از ۱۴۹ هزار کودک، در مراکز آموزشی رسمی و غیر رسمی بامیان سرگرم فرا گیری دانش اند که ۸۶ درصد کودکان واجد شرایط را نشان می‌دهد اما ۱۶ درصد اطفال دیگر در این ولایت از آموزش محروم اند.

ریاست معارف بامیان امروز یک شنبه (۲۳جدی) اعلام کرد که از جمع ۱۴۹ هزار کودک مشغول آموزش در این ولایت، ۵۳ درصد پسر و ۴۷ درصد شان دختران هستند.

ایوب آروین، رئیس معارف ولایت بامیان در این باره به صدای امریکا گفت " این آمار بیانگر این است که از مجموع کسانی که باید به مراکز آموزشی به تعلیم و تربیه دسترسی داشته باشند، ۱۶ درصد محروم اند که شامل ۲۳ هزار و ۳۰ کودک دختر و پسر می‌شوند".

آقای آروین، فقر و مشکلات سنتی حاکم در این ولایت را دلایل عمدۀ محرومیت بیش از ۲۳ هزار کودک به تعلیم و تربیه در این ولایت دانست.

این سروی، بر اساس شاخص‌های وزارت معارف کشور از سوی ریاست معارف بامیان انجام شده است.

از میان بیش از ۱۷۲ هزار کودک ۷ تا ۱۸ ساله در بامیان، ۱۴۹ هزار دختر و پسر هم اکنون مصروف آموزش اند اما بیش از ۱۴ هزار دختر واجد شرایط تعلیم و تربیه و بیش از ۸ هزار پسر دیگر از آموزش محروم مانده اند.

فعالان مدنی بامیان، در کنار مشکلات دیگر، کم کاری ریاست معارف و دور بودن فاصلۀ مکاتب با روستاها را از دلایل عمدۀ محرومیت کودکان بامیانی در این ولایت عنوان می کنند.

بامیان، بیش از ۳۵۰ مکتب ابتدایی، متوسطه و لیسه دارد که بیش از ۱۴۹ هزار متعلم دختر و پسر در آن‌ها آموزش می بینند.

بر اساس ارزیابی تازۀ وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولان افغانستان ۳.۷ میلیون کودک در سطح افغانستان به دلیل جنگ و فقر اقتصادی از رفتن به مکتب محروم اند که از این میان ۱.۹ میلیون کودک مصروف انجام کار‌های شاقه اند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG