لینک های دسترسی

Breaking News

حمام کردن بهتر از تمرین بدنی بر ضد افسردگی عمل می‌کند


نتایج یک پژوهش تازه نشان داده است که حمام کردن برای ۳۰ دقیقه در آب با گرمای ۴۰ درجۀ سانتیگراد، برای دفع تاثیرات افسردگی، به اندازۀ تمرین بدنی اثر می‌گذارد.

دانشمندان در پوهنتون فرایبرگ آلمان ۴۵ بیمار مبتلا به افسردگی را، در دو دستۀ جداگانه، برای چندین هفته زیر نظر گرفتند. دستۀ نخست هفتۀ دو بار حمام آب گرم گرفته و دستۀ دوم نیز دو بار در هفته برای ۴۰ تا ۴۵ دقیقه تمرین بدنی کردند.

با گذشت دو ماه، مزاج بیماران بررسی شد و کسانیکه حمام گرم گرفته بودند، در مقایسه با آنانیکه تمرین بدنی کرده بودند، نتایج بهتری داشتند.

در نتیجه گیری این پژوهش که در ژورنال صحت نشر شد آمده است که "حمام آب گرم فقط در جریان دو هفته با روش سریع و مصوون اعراض کلینیکی افسردگی را بهبود بخشید."

بدون شک که تمرین بدنی افزون بر دفع اعراض افسردگی تاثیر مثبت بر دیگر اعضا و سیستم های بدن نیز دارد، اما حمام آب گرم روش مطلوب مهار افسردگی برای کسانی است که بنا بر مشکلات فزیکی قادر به تمرینات بدنی نمی‌باشند.

یافته های این پژوهش حاکی است که حمام کردن طولانی در آب گرم، از طریق تنظیم گرما و سیستم تنظیم شبانه روزی بدن که به نام ساعت داخل بدن نیز یاد می شود، سبب بهبود حالت مزاجی بیماران مبتلا به افسردگی می‌شود.

پیش از این نیز تحقیقات نشان داده بود که حمام آب گرم پیش از رفتن به بستر، با افزایش جریان خون به جلد و ضایع کردن حرارت اضافی بدن، سبب بهبود خواب می‌شود. مشکلات خواب در سیر شماری از بیماری های روانی از جمله افسردگی تبارز می کند.

شماری از دانشمندان نیز با اشاره به تاثیر مثبت حمام آب گرم بر کیفیت خواب، استدلال می‌کنند که در تحقیق تازه نیز شاید بهبود کیفیت خواب بیماران منجر به کاهش اعراض افسردگی آنان شده باشد.

افسردگی یک حالت پیچیده و دشوار روانی است که بر اساس آمار سازمان جهانی صحت، بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا است، به شمول ۱۴.۸ میلیون نفر ایالات متحدۀ امریکا.

تحقیقات نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی بوده و این حالت روانی افزون بر اینکه در ایجاد دیگر بیماری‌ها نقش دارد، در صورت وخامت، حتا بیمار را مجبور به خودکشی خواهد کرد.

درمان افسردگی نیز مانند خود این بیماری پیچیده بوده و از مشاورت روانی گرفته تا دوا یا هم ترکیبی از هر دو را احتوا می‌کند.

XS
SM
MD
LG