لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن به زیلینسکی: در صورت حملهٔ روسیه بر اوکراین، واشنگتن به کیف متعهد باقی می‌ماند


جو بایدن، رییس جمهور امریکا، به ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین اطمینان داده که در صورت حمله‌ٔ روسیه بر اوکراین، واشنگتن در کنار کیف ایستاده می شود

رییس جمهور ایالات متحده روز یکشنبه ۱۳ فبروی (۲۴ دلو) به رییس جمهور اوکراین اطمینان داد که واشنگتن به "حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین" متعهد است.

جو بایدن روز یکشنبه در حالی از طریق تماس تیلفونی با ولادیمیر زیلیسنکی اطمینان داد که کشور‌های غربی از جمله ایالات متحده با ابراز نگرانی گفته اند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، ممکن در روز‌های آینده،‌ شاید هم روز چهار شنبه،‌ بر اوکراین حملهٔ‌ نظامی کند.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که‌ آقای بایدن در این تماس تیلفونی "به [زیلینسکی] واضح ساخت که ایالات متحده همراه با متحدین خود در مقابل هر گونه تجاوز بیشتر روسیه بر اوکراین، پاسخ صریح و قاطع خواهد داد."

با آنهم، در این اعلامیه آمده است که رییس جمهور بایدن بار دیگر اعزام قوای ایالات متحده به اوکراین در صورت حملهٔ روسیه به آن کشور را رد کرد، اما تاکید کرده است که امریکا تعزیرات "صریح و شدید" را بر روسیه وضع خواهد کرد.

در این اعلامیه همچنین گفته شده است که روسای جمهور دو کشور بر "اهمیت ادامهٔ دپلوماسی و بازدارندگی" در برابر حملهٔ احتمالی روسیه بر اوکراین تاکید کردند.

اظهارات رییس جمهور بایدن در حالی صورت گرفته است که تلاش دپلوماتیک کشور‌های غربی با رییس جمهور پوتین تا حال برای پایان بن بست به وجود آمده با ناکامی مواجه بوده است.

در همین حال، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید، در مصاحبه‌ای با تلویزیون CNN گفته است، ایالات متحده پیش بینی کرده نمی تواند که آیا روسیه در هفتهٔ جاری بر اوکراین حمله خواهد کرد و یا پس از پایان بازی‌های المپیک بیجینگ، پایتخت چین، اما تاکید کرد که یک "اقدام نظامی بزرگ صورت خواهد گرفت."

ایالات متحده از چندین ماه به این سو درمورد تهدید حملهٔ روسیه بر اوکراین هشدار داده است، اما آقای سولیوان گفته است که استقرار قوای روسیه در مرز اوکراین در "چند روز گذشته" سرعت گرفته است.

قبل بر این،‌ رییس جمهور بایدن روز شنبه با رییس جمهور پوتین برای یک ساعت از طریق تیلفون صحبت کرد و به آقای پوتین هشدار داد که حمله مسکو بر اوکراین،‌ موجب "رنج گستردهٔ مردم" خواهد شد.

آقای بایدن در این تماس تیلفونی به آقای پوتین گفته است که ایالات متحده و متحدین آن بر ادامهٔ دپلوماسی متعهد اند تا بحران خاتمه یابد، اما هشدار داده است که امریکا و متحدین آن "به همان اندازه به سایر سناریو‌ها آماده اند."

مسکو بیش ۱۰۰ هزار نیروی نظامی خود را در مرز اوکراین و ۲۰ هزار نیروی خود را در بلاروس مستقر کرده است، جاییکه نظامیان دو کشور تمرینات نظامی مشترک را انجام داده اند، اقدامی که موجب افزایش تنش میان غرب و روسیه شده است.

کشور‌های غربی به خصوص ایالات متحده گفته است که روسیه پلان حمله بر اوکراین را دارد، ادعایی که از سوی مسکو رد شده است.

روسیه از کشور های غربی خواسته است تا اوکراین را به عضویت پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو نپذیرند و حضور نظامی خود را در اروپای مرکزی و شرقی کاهش دهند، خواست هایی که تا حال از سوی غرب رد شده است.

XS
SM
MD
LG