لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید بایدن و جانسن به تعمیق روابط و حل اختلافات


جو بایدن، رییس جمهور امریكا در نخستین ملاقات خود با بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، تاکید خواهد کرد که پیمان صلح ایرلند شمالی نباید به مخاطره انداخته شود.

باوجودیکه ایالات متحده و بریتانیا به داشتن "رابطه ویژه" مشهور اند، اما رییس جمهور جو بایدن و بوریس جانسن اختلافات سیاسی و شخصی زیادی دارند. آقای بایدن قاطعانه مخالف بریگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است در حالیکه آقای جانسن یکی از پیشگامان بریگزیت می‌باشد.

به گفته یک مقام قصر سفید، انتظار می‌رود دو رهبر یک گروه ویژه کاری ایالات متحده-بریتانیا را اعلام کنند تا در مورد از سرگیری سفرها بین دو کشور کار کنند. اکثر سفرها بین دو کشور از ماه مارچ سال ۲۰۲۰ یه اینسو به دلیل همه‌گیری کروناویروس متوقف شده است.

رییس جمهور بایدن هنگام عزیمت به بریتانیا گفت که هدف از سفرش تقویت روابط امریکا با متحدانش است. او گفت : "این سفر برای پوتین و چین روشن خواهد ساخت که اروپا و ایالات متحده متحد استند."

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، توافقنامۀ صلح در ایرلند شمالی، که چگونگی ادارۀ ایرلند شمالی را واضح می‌کند، را به نقطه شکننده‌ای رسانده است. زیرا با خارج شدن از اتحادیه اروپا، بریتانیا از قوانین اتحادیه اروپا پیروی نمی‌کند اما ایرلند شمالی می‌خواهد قوانین اروپا را به ویژه در امور تجارت پیروی کند.

توافق‌نامهٔ موسوم به "توافق جمعه خوب" در سال ۱۹۹۸ تا حد زیادی به "مشکلات" و سه دهه درگیری بین مبارزان ملی گرای کاتولیک ایرلندی و شبه نظامیان پروتستان طرفدار بریتانیا که منجر به کشته شدن ۳۶۰۰ نفر شد، پایان داد.

ایرلند از مداخلهٔ بایدن استقبال کرد و اورسلا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا به جانسن هشدار داد که دیگر اقدامات یک جانبه را برای تضعیف توافق بریگزیت انجام ندهد.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید به خبرنگاران گفت: "اعتقاد راسخ رییس جمهور بایدن در مورد "توافق جمعه خوب" به عنوان اساسی برای همزیستی مسالمت آمیز در ایرلند شمالی کاملاً واضح است."

آقای سولیوان گفت که بایدن، که به نژاد ایرلندی خود افتخار می کند، در مورد اهمیت این توافق صلح بیانیه اصولی خواهد داد.

او گفت: "هر اقدامی که آن [توافق نامه صلح] را به خطر بیاندازد یا آن را تضعیف کند، مورد استقبال ایالات متحده قرار نخواهد گرفت."

بایدن امیدوار است که در نخستین سفرش به عنوان رییس جمهور، به متحدان اروپایی اطمینان دهد که ایالات متحده تعاملات دوره دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده را از بین برده و دوباره یک شریک قابل اعتماد است.

XS
SM
MD
LG