لینک های دسترسی

Breaking News

چگونه از ابتلا به سرطان پستان پیشگیری کنیم؟


ماه اکتوبر هرسال ماه آگاهی در مورد سرطان پستان است، بیماریی که شایع‌ترین نوع سرطان در زنان بوده و هرسال بیش از دو میلیون زن در سرتاسر جهان به آن مبتلا می‌شوند.

با آنکه پیشرفت‌های قابل ملاحظه در درمان سرطان پستان به میان آمده، این بیماری‌ هنوز هم یکی از عوامل عمدۀ مرگ و میر زنان خوانده شده است.

سازمان جهانی صحت گزارش داده است که تنها در سال ۲۰۱۸ کم و بیش ۶۲۷ هزار زن در اثر ابتلا به سرطان پستان جان داده اند.

عوامل متعدد در ایجاد سرطان پستان دخیل است که در اینجا به مهمترین عوامل اشاره می‌شود.

سن: خطر ابتلا به سرطان پستان با پیشرفت سن، زیاد می‌شود. بر اساس آمار انجمن سرطان ایالات متحده، ۸۲ درصد سرطان پستان در زنان بالاتر از سن ۵۰ سال تشخیص می‌شود و با پیشرفت سن این رقم نیز افزایش می‌یابد.

تشخیص به موقع و فوری و معاینات منظم پستان به ویژه مموگرام (اکسری پستان) و التراساوند، رکن اساسی نجات زنان از شر این بیماری کشنده خوانده شده است.

داکتران سفارش می‌کنند که تمام زنان بالاتر از سن ۵۰ سال باید هر دو سال معاینات مموگرام را انجام دهند. زنان جوانتر از ۵۰ سال به ویژه کسانی که نظر به سوابق صحی، تاریخچۀ خانوادگی و دیگر عوامل در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند، باید از سن ۴۰ سالگی این معاینات را هر سال یا کم از کم هر دو سال انجام دهند.

سن: خطر ابتلا به سرطان پستان با پیشرفت سن زیاد می‌شود. بر اساس آمار انجمن سرطان ایالات متحده، ۸۲ درصد سرطان پستان در زنان بالاتر از سن ۵۰ سال تشخیص می‌شود و با پیشرفت سن این رقم نیز افزایش می‌یابد.

تشخیص به موقع و فوری و معاینات منظم پستان به ویژه مموگرام و التراساوند، رکن اساسی نجات زنان از شر این بیماری کشنده خوانده شده است.

داکتران سفارش می‌کنند که تمام زنان بالاتر از سن ۵۰ سال باید هر دو سال معاینات مموگرام یا ایکسری پستان را انجام دهند. زنان جوانتر از ۵۰ سال به ویژه کسانی که نظر به سوابق صحی، تاریخچۀ خانوادگی و دیگر عوامل در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند، باید از سن ۴۰ سالگی این معاینات را هر سال یا کم از کم هر دو سال انجام دهند.

جنس: زنان بیشترین قربانیان سرطان پستان را تشکیل می‌دهند. بر اساس آمار انجمن سرطان امریکا، از هر هشت زن یک زن به سرطان پستان مبتلا می‌شود، حالانکه از هر ۸۸۳ مرد یکی به این بیماری مبتلا می‌شود.

از اینرو به زنان به گونۀ ویژه تاکید می‌شود که در سنین پس از باروری به خاطر سرطان پستان معاینات را انجام دهند.

نژاد: سرطان پستان از زنان سیاهپوست در مقایسه با سفیدپوست، بیشتر قربانی می‌گیرد. آمار رسمی در ایالات متحدۀ امریکا نشان داده است که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ مرگ و میر زنان سیاهپوست در اثر ابتلا به سرطان پستان ۴۰ درصد بیشتر از زنان سفید پوست بوده است.

ارثیت: مطالعات نشان داده است که ۵-۱۰ درصد واقعات سرطان پستان به تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به این بیماری ربط داشته است. از اینرو به کسانیکه در خانوادۀ شان افراد مبتلا به سرطان پستان داشته اند، سفارش می‌شود که بیشتر از دیگران مراقب بوده و حتا در سنین جوانتر از حد سفارش شده معاینات نظارتی سرطان پستان را انجام دهند.

افزون بر این، برخی تغییرات در شیوۀ زیست نیز خطر ابتلا به این بیماری را می‌کاهد. تغذیۀ سالم، ورزش و فعالیت فزیکی، پرهیز از استعمال الکول و سگرت و جلوگیری از چاق شدن و کنترول وزن بدن در حد سالم، شیردهی به نوزادان، کاهش هورمون درمانی روش‌های موثر برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری عنوان شده است.

مطالعات نشان داده است که خوردن غذای سالم نه تنها خطر ابتلا به سرطان پستان بلکه شمار دیگر از سرطان‌ها، ابتلا به بیماری شکر، امراض قلب‌ و رگ‌ها و سکتۀ مغزی را نیز کاهش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG